مزوتراپی پوست صورت

مزوتراپی صورت چیست؟ + عکس های واقعی قبل و بعد

آنچه می خوانید...

مزوتراپی صورت یک روش نوین به منظور بر طرف کردن مشکلات پوستی و جوانسازی صورت است. این روش امروزه در بسیاری از کلینیک ها در طی چند جلسه انجام شده و با رضایت بیماران همراه است. البته مزوتراپی کاربردهای مختلفی دارد که در دیگر مقالات به آن ها می پردازیم.

مزوتراپی صورت یکی از روش های جوانسازی است که امروز کاربرد زیادی در بین عموم دارد. مزوتراپی قابل استفاده برای تمام سنین بالای ۱۸ سال بوده و برای مشکلاتی چون آکنه، تیرگی پوست، چین و چروک و ریزش ابرو ها مورد استفاده قرار می گیرد. در صورتی که این مزوتراپی در دوره های مشخص انجام شود نتیجه مطلوبی به بیمار خواهد داد.

مزوتراپی صورت

مزوتراپی چیست؟

مواد مزوتراپی در اصل متشکل از مقدار زیادی هورمون، ویتامین و آنزیم است که توسط سوزن های ریزی به پوست تزریق می شود. این روش درمانی به منظور رفع بسیاری از مشکلات پوستی مانند رفع چین و چروک، لک های ناشی از آفتاب، از بین بردن جای جوش، شلی و افتادگی پوست، سلولیت و … استفاده می شود.

مزوتراپی در مقایسه با جراحی، روشی غیر تهاجمی محسوب می شود که نیازی به بیهوشی نداشته و با بی حسی موضعی انجام می شود. در این روش بیمار پس از تزریق می تواند به راحتی به کارهای روزمره خود بپردازد بدون اینکه دوره نقاهت طولانی داشته باشد.

مزوتراپی برای چه افرادی مناسب است؟

در حقیقت مزوتراپی برای افرادی که پوست چرب یا بسیار خشک دارند، دارای تیرگی در نواحی خاصی از پوست مانند دور چشم بوده و یا دچار ریزش ابرو هستند، درمانی تاثیرگذار است که با چند دوره تزریق می تواند به رفع آن ها بپردازد.

لازم به ذکر است که انجام مزوتراپی برای برخی افراد با شرایط خاص ممنوع است. برخی از این شرایط به شرح زیر هستند:

  • خانم های باردار یا شیرده
  • افراد با مشکلات قلبی،کلیوی و کبدی
  • افراد با مشکلات تبخال یا اگزمای پوستی

کاربرد انواع مزوتراپی

مزو ها دارای عملکرد متفاوت هستند که در ادامه بصورت خلاصه به آن ها می پردازیم.

مزوتراپی برای جوانسازی

این مزوتراپی با استفاده از ترکیبات خود و تزریق درون پوست می تواند در لیفت و از بین بردن افتادگی پوست بسیار تاثیرگذار باشد. جوانسازی با مزوتراپی بدون داشتن عوارض جانبی و کبودی می تواند پوست را چندین سال جوان کرده و چند برابر پماد های جوانساز تاثیر گذار باشد. زیرا باعث تحریک کلاژن ها (که تاثیرگذارترین عامل در جوانسازی پوست هستند) می شود.

این روش اگر در دوره های منظم انجام شود و پس از آن به نکات بسیار ریزی مانند مصرف کرم ضد آفتاب و ترمیم کننده نیز توجه شود، تاثیر طولانی مدتی خواهد داشت. همچنین مصرف ضد چروک پس از این روش درمان توصیه می شود.

مزوتراپی برای رفع جوش و آکنه

یکی از دلایل ایجاد جوش و آکنه روی پوست افراد باز بودن بیش از حد منافذ پوست و ورود باکتری ها و میکروب ها به داخل پوست است. با ورود این عوامل به پوست، پوست عکس العمل نشان داده و جوش می زند. بعضی جوش ها ماندگارند و برخی دیگر علی رغم از بین رفتن خود جوش، جایشان روی پوست باقی می ماند. در هر دو صورت مزوتراپی تاثیرگذار بوده و به رفع آن ها کمک می کند.

موادی که در روش مزوتراپی برای رفع آکنه استفاده می شود، دارای قابلیت شگفت انگیز دارویی است که مناسب برای رفع جای جوش، اسکار، جای سوختگی‌ و کلوئیدها است. وقتی اتفاقی مثل سوختگی برای پوست رخ می دهد، ممکن است جای آن بماند یا در صورت بهبودی ممکن است قسمتی از پوست آسیب دیده برای ترمیم خود، بافت همبندی در ناحیه ایجاد کند. بافت همبند سبب سفت شدن آن قسمت از پوست شده  که با تزریق مزوتراپی می تواند به سرعت این سفتی را از بین ببرد و پوست را به حالت اولیه خود بازگرداند.

مزوتراپی مو

از دیگر کاربردهای مزوتراپی می توان به مزوتراپی مو اشاره کرد که عملکرد فوق العاده ای در رشد مو هادارد. مزو تراپی به نسبت لوسیون های رشد مو که در بازار موجود است تاثیرگذارتر است. زیرا می تواند با سوزن دقیقا به فولیکول مو برسد و آن را تحریک کند.

در این روش مقدار زیادی از ویتامین ها و مواد معدنی مناسب برای رشد مو به زیر پوست تزریق شده و ما را به نتیجه دلخواه می رساند. مزوتراپی مو در چند جلسه انجام می شود و بدون نیاز به دوران نقاهت است. در این روش پس از تزریق، فرد از شر ریزش مو رها شده و ابروها دچار تراکم می شوند.

این نوع مزوتراپی که مناسب خانم ها و آقایان است می تواند در ۶ جلسه نتیجه خود را نشان دهد. البته تعداد جلسات می تواند برای افراد با شرایط مختلف، متفاوت باشد. ممکن است در این دوران نیاز باشد که فرد از شامپو هایی که پزشک پیشنهاد می کند، استفاده کند. این کار در نتیجه مزوتراپی بسیار موثر است.

مزوتراپی هیالورونیک اسید

همانطور که می دانید کلاژن یک عامل بسیار مهم برای حفاظت از پوست است که سبب سفتی پوست و جوانی آن می شود. بالا رفتن سن و یک سری تغییرات مانند حضور در شرایط عصبی و استرسی می تواند باعث از بین رفتن یا از کار افتادگی رشته های کلاژن شود. با تزریق مزوتراپی هیالورونیک اسید می توان به تحریک رشته های کلاژن پرداخت. امروزه بسیاری از افراد با روی آوردن به کرم های ضد چروک در صدد رفع چروک ها بر آمده اند.

نکته ای که اهمیت دارد این است که این کرم ها نمی توانند همانند مزوتراپی در رفع چروک ها تاثیر داشته باشند و فقط می توانند از ایجاد چروک جدید جلوگیری کنند. همچنین همان اثر مختصری که دارند نیز تا زمان استفاده از کرم ها پابرجاست و به محض قطع مصرف، ممکن است وضعیت چین و چروک ها به حالت قبلی خود بازگردد.

راه حل رفع چین و چروک ها می تواند جراحی یا تزریق مزوتراپی باشد که امروزه بیشتر افراد مزوتراپی را به علت تهاجم کم و نداشتن دوره نقاهت انتخاب می کنند. برای تاثیر گذاری بیشتر می توان از چند نوع مزوتراپی به صورت همزمان استفاده کرد یا در کنار مزوتراپی تزریق بوتاکس، هایفوتراپی یا میکرودرم نیز انجام داد.

درمان چگونه انجام می شود؟

مزوتراپی صورت با تزریق میکرو در یک روش ساده و سریع انجام می شود:

قبل از درمان

لزومی ندارد که بیمار احتیاطات خاصی را انجام دهد، اما انتخاب تیم تخصصی برای درمان مهم است. در طول ویزیت، پزشک یک تشخیص کامل انجام می دهد و پوست را تمیز می کند تا برای درمان آماده شود.

حین درمان

این روش حدود ۳۰ دقیقه طول می کشد. تکنیک تزریق را می‌توان به صورت دستی یا با استفاده از دستگاه‌های مختلف انجام داد. در صورت استفاده از دستگاه ها، با یک سیستم پیچیده انجام می شودکه در آن نازک‌ترین سوزن موجود در بازار را برای تعیین دقیق عمق، سرعت تزریق و مقدار محصول اعمال شده برای هر بیمار انجام می شود. به این ترتیب تعداد زیادی تزریق اما با کمترین ضربه و حداکثر دقت انجام می شود. این میکروپنچرها تجربه بیمار را بهبود می بخشد، نتایج را بهینه می کند، ایمنی بیشتر، راحتی بیشتر، کبودی کمتر و عملاً بدون درد را ارائه می دهد. درمان بیولوژیکی، آبرسانی شدید را فراهم می کند، چین و چروک های ظریف را اصلاح می کند و درخشندگی فوری می بخشد. مزوتراپی صورت با سایر روش های درمانی مانند تزریق فیلر، تزریق بوتاکس، لایه برداری، میکرونیدلینگ و … سازگار است.

بعد از درمان

برافروختگی صورت در ۲۴ ساعت اول شایع است. بیمار بلافاصله پس از درمان که به صورت سرپایی انجام می شود می تواند فعالیت خود را از سر بگیرد. اگرچه این تکنیک در هر زمان از سال قابل اجرا است، حتی در تابستان، اما بهتر است حداقل به مدت ۴۸ ساعت از قرار گرفتن در معرض نور خورشید، اشعه ماوراء بنفش و دمای منفی خودداری کنید. انجام دو یا سه جلسه مزوتراپی صورت در سال با فاصله یک ماهه بین هر جلسه توصیه می شود. بیمار می تواند درمان را هر چند وقت یکبار که بخواهد تکرار کند.

آیا مزوتراپی عوارض دارد؟

به طور کلی می توانیم بگوییم مزوتراپی دارای عوارض خاصی نیست و اگر عارضه ای ایجاد کند به سرعت با گذشت چند روز محو می شود. عوارضی که پس از مزوتراپی روی پوست ایجاد می شود کبودی، تورم، سوزش کم یا خون مردگی است که این عوارض در محل تزریق ایجاد شده و رفع می شوند. استفاده از کرم های ترمیم کننده نیز می تواند در از بین بردن این موارد تاثیرگذار باشد.

 مزوتراپی صورت

هزینه مزوتراپی صورت

هزینه این اقدام زیبایی و جوانسازی به ازای هر جلسه تعیین می شود. طبیعتا فردی که ۸ جلسه مزوتراپی انجام داده در مقایسه با فردی که همان روش مزوتراپی را در ۱۰ جلسه انجام داده است، هزینه کمتری باید پرداخت کند. همچنین نوع مزوتراپی و موادی که در طی جسات استفاده می شود، می تواند در تعیین هزینه های نهایی موثر باشد.

نوع مشکل افراد و دلیل آن ها برای انجام مزوتراپی با هم یکسان نیست. از همین رو نوع مزوتراپی و تعداد جلسات آن ها با هم متفاوت بوده و هزینه های متفاوتی را نیز باید پرداخت کنند. بنابراین بهترین راهکار برای اطلاع از هزینه دقیق مزوتراپی صورت، مراجعه حضوری نزد یک پزشک پوست خوب است که با معاینه و بررسی شرایط پوستی شما، هزینه نهایی و تعداد جلسات لازم را برایتان مشخص کند.

دکتر سوسن احمدی

دکتر سوسن احمدی

پوست، مو و زیبایی
دارای دکترای حرفه ای پزشکی بوده و به عنوان یکی از بهترین متخصصین زیبایی پوست و مو در ایران و شهر تهران مشغول فعالیت هستند.
ایشان دوره تخصصی زیبایی صورت را در دانشگاه UCT سپری کرده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − 20 =