قبل و بعد از تزریق بوتاکس از چه مواردی باید اجتناب کرد؟

مراقبت های قبل و بعد از تزریق بوتاکس

آنچه می خوانید...

تزریق بوتاکس (سم بوتولینوم) تقریباً بدون درد است و می تواند چین و چروک صورت و اثرات پیری را درمان کند. اقدامات احتیاطی قبل و بعد از تزریق بوتاکس را برای نتیجه مطلوب و طبیعی در ادامه مطلب مطالعه کنید.

تزریق بوتاکس برای جوانسازی صورت

به غیر از افتادگی بافت ها و تغییرات در پوست، صورت با از دست دادن حجم، با آتروفی بافت های تشکیل دهنده آن (استخوان ها، چربی، ماهیچه ها، پوست) پیر می شود. مناطقی که این کاهش حجم بیشتر قابل مشاهده است، استخوان گونه، زیر چشم و لب ها هستند. تزریق عمیق ژل اسید هیالورونیک بسیار غلیظ، عموماً با استفاده از کانول، این امکان را فراهم می کند که اگر حجم مورد نیاز خیلی زیاد نباشد، این کاهش حجم به سادگی و به طور موثر جبران شود.

یکی از گزینه های ممکن تزریق چربی است، اما این روش پیچیده تر است. لیپوساختار، انتقال چربی، زمانی استفاده می شود که امکان تزریق اسید هیالورونیک وجود نداشته باشد یا حجم مورد نیاز خیلی زیاد باشد. همچنین می توان فقدان حجم صورت را که ربطی به پیری ندارد و در بیمارانی که ممکن است جوان باشند پر کرد: گونه ها یا چانه عقب، حلقه های تیره در چشم ها و لب هایی که به طور طبیعی بیش از حد هستند.

دستورالعمل قبل از تزریق

قبل از تزریق بوتاکس، لازم است که بیمار اقدامات احتیاطی خاصی را انجام دهد تا نتیجه خوبی حاصل شود و از عوارض جلوگیری شود:

  • برای جلوگیری از ایجاد هماتوم پس از تزریق، لازم است بیمار مصرف داروهای ضد انعقاد مانند آسپرین، داروهای ضد التهاب، ویتامین C یا مکمل های غذایی مبتنی بر امگا ۳ یا جینکو بیلوبا حداقل ۵ را متوقف کند. تا ۷ روز قبل از عمل در واقع، تمام این ترکیبات برای رقیق کردن خون در نظر گرفته شده اند و بنابراین می توانند باعث ایجاد کبودی یا هماتوم پس از تزریق اسید هیالورونیک شوند.
  • داروهای ضد التهابی باید حداقل ۷۲ ساعت قبل از عمل قطع شود.
  • در صورتی که بیمار در همان روز مداخله متوجه یک واکنش التهابی پوستی مانند تبخال، آکنه یا اگزما شود، توصیه می‌شود نوبت به جراح را تغییر دهد.
  • بیمار باید حداقل ۲۴ ساعت قبل از عمل از قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش طبیعی یا مصنوعی خودداری کند.
  • بیمار باید حداقل ۱۲ ساعت قبل از عمل نوشیدن الکل را متوقف کند.
  • اگر بیمار یک بیماری خودایمنی، یک آلرژی بالقوه پیشرونده داشته باشد، یا اگر قبلاً از محصولات غیرقابل جذب تزریق شده باشد، جراح می تواند تزریق را منع کند.

مراقبت های بعد از تزریق

پس از یک جلسه تزریق بوتاکس، بیمار می تواند تمام فعالیت های عادی خود را از سر بگیرد. با این حال، برای به خطر انداختن نتایج تزریق باید اقدامات احتیاطی خاصی انجام شود:

  • برای بیمار مهم است که حداقل به مدت ۲۴ ساعت در معرض اشعه UV طبیعی یا مصنوعی قرار نگیرد.
  • بیمار باید حداقل ۶ ساعت پس از جلسه تزریق سم بوتولینوم از تلاش های شدید و خشونت آمیز خودداری کند.
  • بیمار نباید ظرف چند ساعت از جلسه تزریق آسپرین و داروهای ضد التهاب مصرف کند. در واقع، این داروهای رقیق کننده می توانند تا چند روز پس از تزریق منجر به ایجاد کبودی شوند.
  • بیمار باید حداقل ۳ هفته قبل از برنامه ریزی یک جلسه تزریق جدید صبر کند. در واقع، ضروری است که به بدن زمان داده شود تا با محصولات تزریقی سازگار شود و عدم وجود گرانولوم بعد از عمل را بررسی کند. علاوه بر این، این دوره انتظار ارزیابی نتیجه و تصمیم گیری در مورد پیگیری (مداخله جدید) را آسان تر می کند.

مقالات دیگر: بهترین دکتر بوتاکس صورت در تهران

در نهایت، اگرچه عوارض بسیار نادر است، اما ممکن است پس از تزریق بوتاکس، ادم ظاهر شود و برای چند ساعت تا چند روز باقی بماند. این پدیده عمدتاً به تحمل بیمار نسبت به محصولات تزریق شده در طول عمل بستگی دارد.

چرا هیالورونیک اسید پرمصرف ترین محصول پرکننده است؟

اسید هیالورونیک به تدریج خود را با بیش از ۲۰ سال گذشته در پزشکی زیبایی به عنوان محصول مرجع تزریق پرکننده تثبیت کرده است. استفاده از آن نسبتاً ساده است، با نتایج تقریباً فوری، به اندازه کافی طولانی مدت، و عوارض جانبی نادر و به طور کلی به طور خودبه خود برگشت پذیر است. اسید هیالورونیک در واقع زیست تخریب پذیر است، بنابراین اثرات آن موقتی است. نقطه ضعف آن نیاز به تجدید تزریق است، جنبه مثبت آن امنیت ارائه شده توسط این برگشت پذیری در صورت بروز مشکل است. در نهایت هیچ حساسیتی به هیالورونیک اسید وجود ندارد و هیچ آزمایش قبلی جز در موارد خاص لازم نیست.

چه زمانی و چگونه نتیجه تزریق را ارزیابی کنیم؟

نتیجه اغلب به محض اتمام تزریق قابل توجه است. با این حال، پس از کاهش ادم و نرم شدن پوست است که باید واقعاً نتیجه را درک کرد، یعنی بعد از ۱ تا ۲ هفته. اثربخشی تزریق بوتاکس بسته به نواحی تحت درمان، بیماران، محصولات مورد استفاده و البته اهمیت عیوبی که باید اصلاح شوند متفاوت است. بهبودی به طور کلی حاصل می شود و به ندرت نقص ها ناپدید می شوند. هدف رسیدن به کمال نیست. اگر خواسته های شما واقع بینانه باشد، نتیجه باید رضایت شما را جلب کند.

دکتر سوسن احمدی

دکتر سوسن احمدی

پوست، مو و زیبایی
دارای دکترای حرفه ای پزشکی بوده و به عنوان یکی از بهترین متخصصین زیبایی پوست و مو در ایران و شهر تهران مشغول فعالیت هستند.
ایشان دوره تخصصی زیبایی صورت را در دانشگاه UCT سپری کرده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × سه =