سابسیژن و تزریق کلاژن در نیاوران

سابسیژن و تزریق کلاژن در نیاوران

آنچه می خوانید...

درمان اسکارهای به جا مانده از آکنه احتیاج به مهارت و روش‌های تخصصی دارد. با توجه به انواع روش‌‌های که در برخی موارد توسط افراد غیر متخصص پیشنهاد می‌شود باید توجه داشته باشید که همواره به پزشک متخصص مراجعه نمائید تا بتوانید بهترین نتایج را کسب نمائید.

روش‌های مختلفی جهت برطرف کردن این اسکارهای وجود دارند به عنوان مثال:

در برخی موارد ترکیب روش‌های مختلف می‌تواند نتایج بهتری را ایجاد نماید. به عنوان مثال ادغام سابسیژن و تزریق کلاژن در کنار یکدیگر یکی از روش‌های مفید جهت برطرف کردن اسکارهای پوستی و جوان‌سازی پوست می‌باشد. در ادامه به بررسی این دو روش خواهیم پرداخت.

سابسیژن چیست؟

سابسیژن یک روش موثر جهت برطرف کردن اسکارهای پوستی ناشی از آکنه و دیگر مشکلات پوستی می‌باشد. این روش که به آن جراحی بدون برش نیز گفته می‌شود یک تکنیک جراحی است که اولین بار در سال ۱۹۹۵ معرفی شد و در برطرف کردن اسکارهای آتروفیک و عمیق کاربرد دارد.

اسکارهای ناشی از اکنه به قسمت‌های عمیق پوست مانند بافت چربی و حتی ماهیچه‌ها اتصال دارند. در واقع زمانی که التهاب ناشی از اکنه عمیق باشد هم پوست و هم ساختارهای زیرین آن را درگیر می‌نماید و پس از بهبود، تولید کلاژن در تمام لایه‌های پوست (تا چربی صورت) انجام می‌شود که نتیجه‌ی آن یک اسکار عمیق خواهد بود.

زمانی که این نوع اسکارها به وجود می‌آیند، اتصال آن‌ها باید شکسته شود. این عمل توسط یک سوزن تیز به صورت افقی انجام می‌شود، نحوه درمان در این روش به صورت عمودی و با کمک لیزر و یا درماپن نمی‌باشد.

چه افرادی کاندید مناسبی برای سابسیژن می‌باشند؟

در اکثر موارد اسکارهای آکنه سطحی می‌باشد و پس از مدتی به طور کامل بهبود می‌یابند اما با توجه به شدت، عمق و وسعت فرآیند التهابی ممکن است اسکارهای عمیقی بر جای بگذارند، که از لحاظ ظاهری برای افراد ناخوشایند می‌باشد. افرادی که دارای اسکارهای باقی مانده از آکنه هستند می‌توانند برای درمان اقدام نمایند. بیمارانی که دچاری بیماری‌ها خونی انعقاد خون هستند و یا دچار عفونت فعال هستند نمی‌توانند تحت درمان سابسیژن قرار بگیرند.

روش انجام سابسیژن و تزریق کلاژن

پزشک ابتدا اسکارهای پوستی را مشخص کرده و سپس از بی‌حسی موضعی در ناحیه استفاده می‌نماید. در این روش از سوزن‌های ۱۸ یا ۲۰ گرمی سه پیچ یا نوک مثلثی استفاده می‌شود، در قسمت‌هایی که پوست نازک می‌باشد مانند ناحیه شقیقه از سوزن‌های نازک‌تر استفاده می‌شود.

این سوزن‌ها می‌توانند رشته‌های فیبروتیک را بشکنند. با استفاده از این سوزن‌ها بافت اسکار شکسته می‌شود، جهت جلوگیری از هرگونه کاهش حجم که به علت برداشتن اسکار پوستی ایجاد شده است، کلاژن تزریق می‌شود. پس از پایان درمان مقداری یخ در ناحیه تحت درمان استفاده می‌شود تا خونریزی و تورم را کاهش دهد.

تزریق کلاژن

کلاژن یکی از پروتئین‌های پوستی می‌باشد که به میزان زیادی در استخوان‌ها، غضروف، پوست و تاندون‌ها یافت می‌شود.

سابسیژن

با افزایش سن، پیوندهای کلاژن در پوست شکسته می‌شود.

 از آنجایی که کلاژن یکی از عوامل استحکام پوست می‌باشد به مرور پوست حالتی شکسته و پیر پیدا می نماید.

تزریق کلاژن می‌تواند جایگزین کلاژن طبیعی پوست شود و شادابی و جوانی را به پوست بازگرداند.

پس از سابسیژن تزریق کلاژن یکی از موثرترین روش‌ها جهت ترمیم پوست و از بین بردن اسکارهای پوستی می‌باشد.

تزریق کلاژن به تنهایی می‌تواند با تحریک پوست موجب افزایش کلاژن شوند که در نتیجه‌ی آن فرورفتگی‌های ناشی از اسکارهای پوستی کاهش می‌یابد اما زمانی که پس از سابسیژن، تزریق کلاژن انجام شود اثر آن در درمان اسکارهای پوستی به مراتب بیشتر خواهد بود.

۲ نکته مهم بعد از ساسیژن


  • تا دو هفته التهاب و کبودی ممکن است وجود داشته باشد.
  • افرادی که پوست تیره‌تری دارند به دلیل افزایش احتمال ایجاد لکه‌های پوستی بهتر است تا مدتی در معرض نور خورشید قرار نگیرند.

نتایج حاصل از سابسیژن و تزریق کلاژن

با شکستن نوارهای فیبروتیک ناشی از اسکارهای اکنه که در روش سابسیژن انجام می‌شود می‌توان به نتایج دائمی دست یافت. در برخی مواقع لازم است که پس از گذشت چند سال، فیلرهای پوستی در محل اسکارها تزریق شود.

البته در اکثر موارد تزریق کلاژن به عنوان یک فیلر مناسب کافی می‌باشد زیرا به مرور زمان طی چند ماه هرگونه فرورفتگی پوستی را بهبود می‌بخشد. البته نتایج پس از این روش به شدت اسکار، میزان فیبروز، ضخامت پوست و موارد دیگری وابسته می‌باشد اما در اکثر موارد بیماران از نتایج این روش‌ها رضایت کامل داشته‌اند.

تعداد دوره‌های درمان

در اغلب موارد تنها با یک دوره درمان به بیش از ۹۰ درصد بهبودی می‌توان دست یافت، به ویژه در مواردی که اسکارها کوچک و کم عمق باشند، اما در مورد اسکارهای آتروفیک شدید ممکن است به ۲ تا ۳ دوره‌ی درمان نیاز باشد.

عوارض سابسیژن

سابسیژن و تزریق کلاژن جزء روش‌های کم تهاجم و ایمن بوده و عوارض جانبی اندکی دارند اما برخی از عوارض شایع آن‌های عبارتند از:

  • کبودی و تورم
  • عفونت
  • خونریزی (در مورد اسکارهای بزرگ و عمیق ممکن است اتفاق بیفتد.)
دکتر سوسن احمدی

دکتر سوسن احمدی

پوست، مو و زیبایی
دارای دکترای حرفه ای پزشکی بوده و به عنوان یکی از بهترین متخصصین زیبایی پوست و مو در ایران و شهر تهران مشغول فعالیت هستند.
ایشان دوره تخصصی زیبایی صورت را در دانشگاه UCT سپری کرده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 − 1 =