تیرگی اطراف چشم

علل تیرگی دور چشم و راه های درمان

آنچه می خوانید...

وجود حلقه های تیره زیر پلک های پایین در مردان و زنان امری شایع است. این تیرگی ها اغلب با گودی و یا پُف زیر چشم همراهند و باعث می شوند فرد پیرتر از سن خود به نظر برسد. از جمله ویژگی هایی که این تیرگی ها را دردسرساز می کند، دشواری رهایی از آن ها است. در حالی که خستگی و نداشتن استراحت کافی ممکن است منطقی ترین توضیح برای گودی و تیرگی زیر چشم به نظر برسد، اما عوامل متعددی می توانند در ایجاد گودی و سیاهی زیر چشم نقش داشته باشند. در بیشتر موارد، این گودی ها و تیرگی های زیر چشم هیچ جای نگرانی ندارند اما از لحاظ ظاهری نیاز به برطرف کردن دارند. در ادامه جزئیات بیشتری از این موضوع را به شما عزیزان ارائه می دهیم.

سیاهی دور چشم

چه افرادی بیشتر در معرض تیرگی و گودی زیر چشم قرار دارند؟

اگرچه گودی و تیرگی زیر چشم مشکلی است که هر کسی ممکن است با آن مواجه شود، اما برخی از افراد بیشتر در معرض این مشکل قرار می گیرند. از جمله افرادی که:

  • سالمند هستند.
  • زمینه ژنتیکی برای این وضعیت داشته باشند (هیپرپیگمانتاسیون اطراف چشم)
  • افرادی که از گروه های نژادی غیر سفیدپوست هستند (افراد با رنگ پوست تیره بیشتر مستعد هیپرپیگمانتاسیون اطراف چشم هستند)

علل ایجاد گودی و تیرگی دور چشم چیست؟

عوامل متعددی در ایجاد سیاهی دور چشم موثر هستند. برخی از شایع ترین این علل عبارتند از:

خواب بیش از حد، خستگی مفرط یا چند ساعت بیشتر از حد معمول بیدار ماندن می تواند باعث ایجاد حلقه های تیره ی زیر چشم شود. کم خوابی می تواند موجب کدر شدن و رنگ پریدگی پوست شده و بافت های تیره و رگ های خونی زیر پوست را نمایان می کند.

کمبود خواب همچنین می تواند باعث تجمع مایع در زیر چشم ها شده و موجب پف کردگی آنها شود. در نتیجه، حلقه های تیره ای که می بینید ممکن است در واقع سایه هایی باشد که توسط پلک های پف کرده شما ایجاد شده است.

پیری طبیعی یکی دیگر از علل شایع سیاهی زیر چشم است. با افزایش سن، پوست شما نازک تر می شود. همچنین چربی و کلاژن مورد نیاز برای حفظ خاصیت ارتجاعی پوست نیز به مرور از دست رفته و یا به میزان کمتری در بدن ساخته می شود. به همین دلیل، رگ های خونی تیره زیر پوست بیشتر نمایان می شوند و باعث می شود ناحیه ی زیر چشم رنگی تیره داشته باشد.

خیره شدن به صفحه تلویزیون یا کامپیوتر و لپ تاپ می تواند فشار زیادی بر چشم شما وارد کند. این فشار می تواند باعث بزرگ شدن رگ های خونی اطراف چشم شما شود. در نتیجه، پوست اطراف چشم شما تغییر رنگ داده و تیره تر می شود.

واکنش های آلرژیک و خشکی چشم هم می تواند باعث ایجاد سیاهی دور چشم شود. هنگامی که شما یک واکنش آلرژیک داشته باشید، بدن شما هیستامین ها را به عنوان پاسخی به باکتری های مضر آزاد می کند. به غیر از ایجاد علائم ناراحت کننده ای مانند خارش، قرمزی و پف چشم، هیستامین ها همچنین موجب گشاد شدن رگ های خونی و نمایان شدن آنها در زیر پوست می شوند.

آلرژی همچنین می تواند میل شما را به مالیدن و خاراندن پوست اطراف چشم افزایش دهد. این اقدامات می تواند علائم شما را بدتر کرده، موجب التهاب، تورم و شکستگی عروق خونی شده و باعث ایجاد سایه های تیره در زیر چشم شما شود.

کم آبی بدن یکی از علل شایع سیاهی دور چشم است. وقتی بدن شما به مقدار کافی آب دریافت نمی کند، پوست زیر چشم شما کدر به نظر می رسد و چشمان شما فرورفته به نظر می رسد.

قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید می تواند باعث شود بدن شما مقدار زیادی ملانین تولید کند، ملانین رنگدانه ای است که رنگ پوست شما را تامین می کند. در صورتی که پوست چشم های شما بیش از حد در معرض نور آفتاب قرار بگیرد، رنگدانه های پوست اطراف چشم هایتان تیره می شود.

سابقه خانوادگی در ایجاد گودی و حلقه های سیاه زیر چشم نقش دارد. این می تواند یک ویژگی ارثی باشد که در اوایل کودکی دیده می شود و ممکن است با افزایش سن فرد بدتر شود و یا در برخی موارد به تدریج ناپدید شود. احتمال ابتلا به سایر شرایط پزشکی مانند بیماری تیروئید (به دلیل سوابق ژنتیکی) نیز می تواند باعث ایجاد سیاهی زیر چشم شما شود.

بهترین روش های درمان دائم تیرگی دور چشم چیست؟

روش های درمان خانگی زیادی برای رفع تیرگی در نواحی اطراف چشم وجود دارد اما نتیجه این روش ها در طولانی مدت مشخص می شود. همچنین ممکن است اثربخشی موقت داشته و به محض قطع پروسه درمان، چشم ها به حالت قبل بازگردند. از همین رو اغلب افراد به درمان های پزشکی برای کاهش گودی و سیاهی دور چشم روی می آورند. برخی از متداول ترین روش ها عبارتند از:

بلفاروپلاستی

در یک اقدام زیبایی درمانی گودی زیر چشم برطرف می شود، در نتیجه به دلیل سفت شدن پوست، فضای کمتری برای تجمع خون باقی می ماند. با این روش می توان پلک های افتاده و پژمرده را نیز ترمیم کرد. بلفاروپلاستی را می توان هم با جراحی و هم بدون جراحی انجام داد.

لایه برداری شیمیایی

با استفاده از لایه بردارهای شیمیایی می توان طراوت پوست را دوباره احیا کرده و با کاهش ملانین، رنگ پوست را روشن تر کرد.

تزریق چربی به روش نانوفت

یکی از روش هایی که برای رفع تیرگی و سیاهی دور چشم تزریق چربی است که با روش نانوفت می تواند بسیار موثر باشد. در این روش چربی از بدن شخص استخراج شده و به همراه سلول های بنیادین مورد استفاده قرار می گیرد. چربی که با این روش تزریق می شود، غلظت بیشتری نسبت به چربی های معمولی دارد.

رفع کبودی و گودی چشم با نانوفت

مزوتراپی

در روش مزوتراپی صورت انباشت چربی از زیر چشم ها کاسته می شود، تیرگی پوست رفع و رنگ پوست روشن تر می شود. بین ۴ الی ۶ جلسه لازم است تا درمان به طور کامل حاصل گردد.

تزریق ژل هیالورونیک اسید

با استفاده از تزریق ژل های اسید هیالورنیک در نواحی گود و فرورفته زیر چشم نیز می توان آن ها را تا حد زیادی برطرف کرد. تزریق این ژل ها برای درمان گودی زیر چشم بسیار موثر است.

سفید کردن و تراشیدن پوست

امروزه با استفاده از محصولات متعددی می توان پوست را لایه برداری کرد. با لایه برداری پوست، چین و چروک ها نیز تا حدی برطرف می شوند. با حذف سلول های مرده، نقاط تیره و آلودگی های پوستی از بین رفته و در نتیجه پوست درخشنده تر و سالم تر شده و گردش خون هم بهتر می شود که این خود به رفع گودی زیر چشم ها کمک می کند.

درمان با لیزر پالسی پر قدرت

ملانین که مسئول تغییر رنگ پوست و تیرگی زیر چشم است، با استفاده از لیزر پالسی پر قدرت از بین می رود و در نتیجه سیاهی و تیرگی دور چشم درمان می شود.

رفع گودی زیر چشم با لیزر

با استفاده از لیزر می توان تیرگی پوست زیر چشم، چروک دور چشم و جای زخم ها از بین برده و پوست را به تولید سلول های جدید تحریک کرده و تیرگی پوست زیر چشم ها را درمان کرد.

مصرف ویتامین K

ویتامین K پوست را شفاف و سالم می کند، همچنین التهاب و پف زیر چشم را نیز کاهش می دهد و موجب بهبود گردش خون می شود. تمامی این تأثیراتی که ویتامین K بر روی پوست و گردش خون دارد، به کنترل و رفع گودی و سیاهی زیر چشم کمک می کند. ویتامین کا را می توانید تحت نظر پزشک خود به صورت قرص و یا مکمل، در برخی کرم های چشم و یا در منابع غذایی مختلفی از قبیل سبزیجات برگ دار، بامیه، مارچوبه، اسفناج، آلو و آوکادو تأمین کنید. از آن جایی که ویتامین k به لخته شدن خون کمک می کند، باعث می شود که عروق پاره شده دور چشم، موجب تجمع خون نشوند و به این ترتیب به برطرف کردن گودی زیر چشم کمک می کند.

و در آخر…

روش های درمانی دیگری نیز برای برطرف کردن گودی و کبودی زیر چشم ها وجود دارند که شما می توانید با مراجعه و مشاوره با یک دکتر پوست و مو خوب بهترین و مناسب ترین روش را بسته به شرایط خود انتخاب کرده و تیرگی و گودی زیر چشم خود را درمان کنید.

ترجمه شده از:

https://www.healthline.com/health/dark-circle-under-eyes

دکتر سوسن احمدی

دکتر سوسن احمدی

پوست، مو و زیبایی
دارای دکترای حرفه ای پزشکی بوده و به عنوان یکی از بهترین متخصصین زیبایی پوست و مو در ایران و شهر تهران مشغول فعالیت هستند.
ایشان دوره تخصصی زیبایی صورت را در دانشگاه UCT سپری کرده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 3 =