انواع اسکار پوست

بهترین روش های رفع آثار اسکار از پوست

آنچه می خوانید...

زمانی که پوست ما به هر دلیلی تحت ضربه قرار می گیرد و یک یا چند لایه از پوست آسیب می بیند، بدن برای التیام محل آسیب دیده، پوست را با مکانیسم های مشخصی می بندد. این بسته شدن پوست که به دنبال جراحت یا جراحی انجام می شود را اسکار می گوییم. تشکیل اسکار در واقع یک روش دفاعی طبیعی است اما ظاهر زشت آن ممکن است زندگی ما را با چالش مواجه کند. در این مقاله به بررسی انواع روش های رفع جای اسکار می پردازیم. اگر به دنبال یافتن روشی مناسبی برای رفع اسکار هستید، با ما همراه باشید.

لیزر اسکار آکنه

انواع اسکارهای پوستی

اسکارها در شکل ها و اندازه های مختلفی وجود دارند. دانستن اینکه اسکار شما از چه نوعی است کمک زیادی به پیدا کردن روش مناسب برای رفع آن می کند. انواع جای اسکار عبارتند از:

معمولا اسکارهایی که در اثر جراحت ایجاد می شوند از نوع کلوئیدی و سفت و صورتی رنگ هستند. البته در مواردی به رنگ قرمز نیز دیده می شوند. رنگ این اسکارها به خاطر تجمع رشته های کلاژن در زیر پوست به رنگ صورتی یا قرمز است. اسکارهای کلوئیدی معمولا در ناحیه ای فراتر از ناحیه آسیب دیده اولیه گسترش می یابند.

اسکار کلوئیدی

اگر اسکار روی پوست شما دارای ویژگی هایی مشابه اسکار کلوئیدی است اما از ناحیه آسیب دیده فراتر نرفته است، به احتمال زیاد از نوع هیپرتروفیک است. این نوع جای اسکار معمولا با انواع کلوئیدی اشتباه گرفته می شوند. در حالی که رفع جای اسکار هیپرتروفیک بسیار ساده تر از انواع کلوئیدی است.

اسکار هیپرتروفیک

اگر آکنه های دوران نوجوانی شدید باشد ممکن است جای آن ها به صورت فرورفتگی و برآمدگی های دائمی باقی بماند.

اسکار آکنه

اسکارهای انقباضی، در اثر سوختگی های شدید به وجود می آیند. زمانی که فردی سوختگی شدید را تجربه کرده باشد، اسکار حاصل از آن اعماق پوست را نیز درگیر می کند. در این موارد، گاهی حتی حرکت در ناحیه آسیب دیده، محدود می شود.

اسکار انقباضی

بهترین روش برای رفع اسکار پوست چیست؟

اگرچه رفع جای اسکار به صورت صد درصدی غیر ممکن است. اما امروزه روش هایی وجود دارند که می توان با استفاده از آن ها، جای اسکار را تا حد زیادی ترمیم کرد. گزینه های رایجی که توسط پزشکان پوست و مو برای رفع اسکار پیشنهاد می شوند، عبارتند از:

جراحی

جراحی در بین روش های موجود، تهاجمی ترین روش است. جراح برای رفع جای اسکار، معمولا ناحیه تحت آسیب را کم می کند. برای این کار ممکن است پوست شما را اندکی بکشد یا اگر نیاز باشد، مقداری پوست سالم از قسمت های دیگر بدن بردارد.

لایه برداری شیمیایی

در روش لایه برداری شیمیایی، پزشک نوعی محلول شیمیایی روی محل آسیب دیده پوست شما اعمال می کند. این محلول سبب می شود که لایه سطحی پوست برداشته شود و لایه های صاف زیرین نمایان شوند. روش لایه برداری شیمیایی برای رفع جای اسکارهای سطحی قابل استفاده است.

لیزر

حذف اسکار با استفاده از لیزر، یک روش موثر و غیر تهاجمی است. انواع مختلف لیزر برای از بین بردن اسکارهای مختلف وجود دارد که قادر است شکل، رنگ و اندازه اسکار را اصلاح کند. برای اسکارهای به جا مانده در اثر جراحی، بهترین روش، لیزر است.

درم ابریژن

در روش درم ابریژن، پزشک با یک وسیله مشابه سنباده، لایه سطحی اسکار را صاف می کند. این روش برای از بین بردن جای زخم های برجسته مناسب است.

روش های تزریقی

برای اسکارهایی که برجسته تر از سطح پوست هستند، تزریق استروئیدها می تواند اندازه جای زخم را محدود کند. انواع دیگر تزریقات شامل کلاژن و پرکننده های پوستی، نواحی اسکارهای عمیق را پر می کند.

استفاده از پماد

زمانی که اسکارها جزئی باشند و به تازگی ایجاد شده باشند، برای رفع جای آن ها می توان از پمادها و کرم های مخصوص استفاده کرد.

نمونه هایی از درمان اسکار با لیزر کیوسوئیچ در ادامه قابل مشاهده است:

۶ روش درمان خانگی اسکار صورت

همانطور که گفتیم هیچ روش شناخته شده ای برای ناپدید شدن کامل اسکار وجود ندارد. اما روش هایی که در مورد آن ها توضیح دادیم کمک می کند تا به اندازه زیادی از شر اسکار راحت شوید. در این میان برخی روش های خانگی نیز وجود دارد که می توانند در روند بهبود اسکارها موثر باشند.

آلوئه ورا

برگ گیاه آلوئه ورا را برداشته و پوست سبز آن را به آرامی جدا کنید. ژل سبز رنگ و شفافی که مشاهده می کنید را روی جای زخم خود بمالید و با حرکات دورانی، موضع را ماساژ دهید. پس از گذشت نیم ساعت، ژل را با آب ساده بشویید. هر روز دو مرتبه لازم است این کار را انجام دهید.

ویتامین E

کپسول های ویتامین E را از داروخانه تهیه کنید. کپسول را روی جای زخم باز کنید و مایع داخل آن را روی اسکار بریزید. حدود ۱۰ دقیقه محل را با مایع ماساژ داده و پس از گذشت ۲۰ دقیقه با آب ساده بشویید. حداقل یک بار در روز این کار را تکرار کنید.

عسل

عسل معجزه می کند به شرطی که طبیعی باشد. برای رفع جای اسکار، قبل از خواب، جای زخم را با یک لایه عسل بپوشانید و آن را ببندید. اجازه دهید شب تا صبح، عسل روی پوست بماند. صبح بانداژ را برداشته و موضع را با آب ولرم بشویید.

روغن نارگیل

چند قطره روغن نارگیل را گرم کنید تا به حالت مایع درآید. سپس آن را روی اسکار بمالید و به مدت ۱۰ دقیقه ماساژ دهید. اجازه دهید حداقل ۱ ساعت، روغن روی پوست بماند. هر روز ۲ الی ۴ مرتبه این کار را تکرار کنید.

سرکه سیب

هر شب قبل از خواب، یک گلوله پنبه را به سرکه سیب آغشته کرده و روی اسکار خود بمالید. سعی کنید به عنوان روتین شبانه، این کار را انجام دهید.

ترکیب اسطوخودوس و روغن زیتون

سه قطره اسانس اسطوخودوس را با سه قاشق غذاخوری روغن زیتون مخلوط کنید و مخلوط را به مدت ۵ دقیقه روی اسکار ماساژ دهید. بعد از ۳۰ دقیقه محل را شستشو دهید. این ترکیب زمانی مفید است که حداقل ۳ مرتبه در روز آن را روی اسکار اعمال کرده و ماساژ دهید.

عوارض جانبی اسکار

اگرچه که اسکارها بخشی از روند طبیعی بهبود هستند اما می توانند از نظر عاطفی، تاثیرات مخربی داشته باشند. عدم رفع جای اسکار ممکن است مشکلاتی مانند کاهش اعتماد به نفس، اضطراب و افسردگی را به دنبال داشته باشد. علاوه بر این، اسکارها می توانند با  درد و خارش یا حتی سوزش نیز همراه هستند.

اهمیت انتخاب بهترین دکتر برای درمان اسکار

بررسی آکنه توسط پزشک پوست

جهت انتخاب یک دکتر خوب برای درمان اسکار، می توانید نزد دکتر پوست و مو مراجعه کنید. پزشکان فعال در این حوزه به طور کامل با بافت پوست و انواع آن آشنا هستند. از همین رو می دانند که برای هر نوع پوست چه روش درمانی مناسب است.

یک پزشک پوست خوب پس از معاینه و بررسی نوع اسکار و پوست، روش مناسب برای درمان را پیشنهاد می کند. همچنین در مورد جزئیات آن نیز اطلاعات لازم را در اختیار شما قرار می دهد. برخی از این جزئیات عبارتند از آمادگی ها قبل از درمان، مراقبت های بعد از آن،  هزینه درمان جای اسکار و … . از همین رو برای درمان موثر مراجعه حضوری، الزامی است.

توجه داشته باشید که اگر پزشک انتخابی شما دانش و تجربه کافی را نداشته باشد، احتمال عدم ترمیم بافت اسکار نیز وجود دارد.

References:

https://share.upmc.com/2017/12/scar-removal-treatments/

https://www.healthline.com/health/how-to-get-rid-of-old-scars#remedies

دکتر سوسن احمدی

دکتر سوسن احمدی

پوست، مو و زیبایی
دارای دکترای حرفه ای پزشکی بوده و به عنوان یکی از بهترین متخصصین زیبایی پوست و مو در ایران و شهر تهران مشغول فعالیت هستند.
ایشان دوره تخصصی زیبایی صورت را در دانشگاه UCT سپری کرده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − 17 =