درمان اسکار آکنه با لیزر فرکشنال

درمان اسکار آکنه با لیزر فرکشنال + فیلم واقعی

آنچه می خوانید...

به طور کلی، درمان آکنه به لیزر درمانی متکی نیست. با این حال، آخرین نسل لیزرها به طور فزاینده ای توسط متخصص پوست شما برای کمک به مدیریت آکنه استفاده می شود. مزیت اصلی آنها در مقایسه با درمان با آنتی بیوتیک یا ایزوترتینوئین، درمان تنها مناطق آسیب دیده بدون عوارض جانبی عمومی است. در واقع، برخی از بیماران در حال حاضر با مصرف درمان های سیستمیک مخالف هستند یا منع مصرفی برای این درمان ها دارند.

اصل لیزر درمانی اسکار آکنه چیست؟

لیزرهای بازسازی می توانند سطحی ترین اسکارها را با تحریک کلاژنی که القا می کنند کاهش دهند. اما در صورت وجود اسکارهای عمیق، باید به لیزرهای ابلیتیو (لیزر co2 ablative) متوسل شد. اصل این لیزرهای فرسایشی این است که پوست را ساییده می کنند تا جای زخم های توخالی صاف شود.

مزیت لیزر فرکشنال این است که فقط نقاط ریز پوست تحت درمان قرار می‌گیرند که اطراف آن توسط پوست درمان نشده احاطه شده است. درمان از این پوست درمان نشده انجام می شود، بنابراین بسیار سریعتر است و عواقب آن ساده تر است. با این حال، چندین جلسه برای به دست آوردن نتیجه مشابه با لیزر ابلیتیو غیر فراکشنال ضروری است.

درمان آکنه با لیزر

درمان آکنه با لیزر چگونه انجام می شود؟

درمان روی پوست تمیز انجام می شود. بیمار از محافظ چشم، عینک یا پد استفاده می کند. لیزر درمانی دردناک نیست و فقط کمی احساس گرما و سوزن سوزن شدن خواهید داشت.

بسته به اهمیت، وسعت، ضخامت و همچنین عمق اسکارهای آکنه، تعداد جلسات لیزری که باید انجام شود متفاوت است. این تعداد جلسات نیز بسته به نوع لیزر مورد استفاده متفاوت است. به طور کلی ۲ تا ۴ جلسه با فاصله ۵ تا ۶ هفته خواهید داشت. جلسات بین ۱۰ تا ۳۰ دقیقه طول می کشد و به طور متوسط ​​۶ هفته فاصله دارند. قبل از جلسات (حداقل از ۱ ساعت تا ۱:۳۰) یک کرم بی حس کننده روی نواحی تحت درمان اعمال می شود.

لیزر با یک سیستم دمنده هوای بسیار سرد که پوست را درست قبل از برخورد لیزر خنک می کند، جفت می شود و احساس گرما را کاهش می دهد. در طول جلسه، چشمان شما و همچنین چشمان پزشک که این روش را انجام می دهد با عینک مناسب محافظت می شود.

پس از جلسه، پوست تحت درمان ممکن است محل قرمزی یا حتی پوسته های گذرا باشد که در عرض ۱ تا ۲ هفته ناپدید می شوند و می توان از کرم تسکین دهنده برای آن استفاده کرد. بهبود ظاهر زیبایی اسکارها تدریجی است و بین ۴ تا ۸ هفته پس از اولین جلسه قابل مشاهده است.

مقالات دیگر: جوانسازی صورت با لیزر فرکشنال CO2

فیلم درمان اسکار آکنه با لیزر توسط دکتر سوسن احمدی

مزایای لیزر درمانی آکنه چیست؟

درمان آکنه با لیزر روی ضایعات التهابی موثر است. ترشح سبوم را تنظیم می کند و با سفت کردن منافذ و کاهش سطحی ترین اسکارها با تحریک کلاژنی که القا می کند، بهبود بیشتری را ایجاد می کند. اصل درمان آکنه با لیزر کاهش تکثیر باکتری ها و تغییر موقت غدد چربی مسئول جوش های آکنه است.

درمان اسکار اکنه با لیزر

خطرات و عوارض درمان آکنه با لیزر؟

  • علاوه بر احساس گرما، پوست برای چند ساعت قرمز می شود. (استفاده دو بار در روز از یک مرطوب کننده غیر کومدون زا و تسکین دهنده به مدت چند روز کافی است.)
  • احساس آفتاب سوختگی (به طور کلی چند ساعت، حداکثر ۲ روز).
  • قرمزی و تورم گذرا
  • بدتر شدن گذرا آکنه (بسته به نوع لیزر کم و بیش مشخص می شود) در شروع تمام درمان های آکنه زیرا کیست های عمیق به تدریج از بین می روند. کار روی پوستی که قبلاً تحت درمان قرار گرفته است برای تسهیل عبور نور و کاهش این تشدیدهای گذرا و رعایت یک دوره حداقل ۶ ماهه پس از قطع ایزوترتینوئین بسیار مهم است.

موارد منع درمان آکنه با لیزر چیست؟

در طول یک مشاوره اولیه، متخصص پوست شما هرگونه منع مصرف را تعریف می کند.

  • انجام جلسه لیزر برای پوست برنزه منع مصرف دارد. اگر به طور طبیعی برنزه شده اید یا اگر UV انجام داده اید یا از خود برنزه کننده استفاده کرده اید، باید این موضوع را به پزشک خود گزارش دهید تا جلسه شما لغو و به تعویق بیفتد.
  • به همین ترتیب، جلسات لیزر در زنان باردار یا شیرده منع مصرف دارد.
  • همچنین در صورت عفونت یا التهاب پوست، درمان انجام نخواهد شد.
  • جلسات لیزر در بیمارانی که آکنه آنها پیشرونده است یا ایزوترتینوئین (روآکوتان سابق) مصرف می کنند، نباید انجام شود.

✔باید از قرار گرفتن در معرض نور خورشید و/یا UV در ۴ هفته بعد از جلسه لیزر خودداری کنید.
✔همچنین اکیداً توصیه می شود از پوست درمان شده خود با کرم های ضد آفتاب بیش از ۵۰ محافظت کنید.

دکتر سوسن احمدی

دکتر سوسن احمدی

پوست، مو و زیبایی
دارای دکترای حرفه ای پزشکی بوده و به عنوان یکی از بهترین متخصصین زیبایی پوست و مو در ایران و شهر تهران مشغول فعالیت هستند.
ایشان دوره تخصصی زیبایی صورت را در دانشگاه UCT سپری کرده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − پانزده =