درباره خال ها چه میدانید؟

درباره خال ها چه میدانید؟

آنچه می خوانید...

خال یا نایوس یک رشد طبیعی پوست است که زمانی ایجاد می شود که سلول های تولید کننده رنگدانه (ملانوسیت ها) به صورت گروهی رشد کنند. آنها به صورت لکه های کوچک و تیره یا گاهی برجستگی های کوچک گوشتی روی پوست شما ظاهر می شوند. خال ها می توانند در طیف وسیعی از رنگ ها، شکل ها و اندازه های مختلف ظاهر شوند. به عنوان مثال، یک نوع خال، نایوس آبی است. خال های آبی، آبی به نظر می رسند زیرا گروه سلول های تولید کننده رنگدانه در پوست کمتر از کک و مک و خال های قهوه ای هستند.

آنها ممکن است غیرعادی به نظر برسند اما عموماً خوش خیم هستند. اکثر مردم خال دارند. از هر صد نفر فقط یک نفر در بدو تولد خال یا خال دارد. این نایوهای ملانوسیتی مادرزادی اغلب بزرگتر از نایوهای اکتسابی (خال) هستند که پس از تولد ایجاد می شوند. خال ها معمولا در دوران کودکی و اوایل نوجوانی ظاهر می شوند، به طوری که در سن ۱۵ سالگی، کودکان استرالیایی به طور متوسط ​​بیش از ۵۰ خال دارند.

تفاوت بین خال و کک و مک چیست؟


خالها معمولا از سطح پوست بلند می شوند در حالی که کک و مک ها صاف هستند. مانند خال، رنگ مرتبط با کک و مک به دلیل وجود ملانین است که در ملانوسیت هایی که با قرار گرفتن در معرض نور خورشید ظاهر شده یا تیره شده اند، تشکیل می شود. خال ها زمانی ظاهر می شوند که سلول های پوست یک خوشه تشکیل دهند. کک و مک دارای تعداد طبیعی سلول های تولید کننده رنگدانه است و نمی تواند به خال تبدیل شود.

خال های سرطانی


بیشتر خال ها بی ضرر هستند. با این حال، برخی از انواع آن می توانند به سرطان پوست تبدیل شوند. قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید، به خصوص در دوران کودکی، می تواند تعداد خال ها را افزایش دهد و افرادی که خال های طبیعی زیادی دارند، می توانند در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به ملانوم باشند. خال های نامنظم (نایوی دیسپلاستیک یا آتیپیک) نشانه این است که خطر ابتلا به ملانوم در فرد افزایش می یابد و با تعداد خال هایی که فرد دارد این خطر افزایش می یابد.

سایر لکه های پوستی


همه لکه هایی که روی پوست شما ظاهر می شوند سرطانی نیستند. هر کسی ممکن است دچار لکه های خورشیدی شود که به عنوان کراتوزهای اکتینیک یا خورشیدی نیز شناخته می شود، اما این لکه ها بیشتر در افراد بالای ۴۰ سال رخ می دهد. لکه های خورشیدی معمولاً روی پوستی ظاهر می شوند که مکرراً در معرض نور خورشید قرار می گیرند مانند دست ها، ساعد، ساق پا، گردن و سر. آنها یک علامت هشدار دهنده هستند که پوست بیش از حد در معرض نور خورشید قرار گرفته است و این می تواند خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش دهد.

مقالات دیگر: بهترین روش های رفع آثار اسکار از پوست

چگونه پوستم را چک کنم؟

در اتاقی با نور خوب، لباس های خود را کاملاً درآورید و از یک آینه تمام قد برای بررسی کل بدن خود استفاده کنید. برای مناطقی که دیدن آنها سخت است، از یک آینه دستی استفاده کنید یا از کسی کمک بخواهید.

سرطان های پوست همه یکسان به نظر نمی رسند، اما علائمی وجود دارد که باید مراقب آنها بود مانند:

  • نقطه ای که اندازه، شکل، بافت یا رنگ تغییر کرده است
  • خال های جدید یا لکه هایی که با سایر خال ها متفاوت به نظر می رسند
  • زخمی که خارش دارد یا خونریزی دارد
  • زخمی که در عرض چند هفته خوب نمی شود
  • ظاهری پوسته پوسته یا پوسته پوسته که روی خال ایجاد می شود.
خال

خالهای معمولی معمولا شبیه به هم هستند، بنابراین اگر متوجه یک نقطه جدید یا در حال تغییر شدید، از پزشک خود بخواهید آن را بررسی کند. تشخیص اینکه آیا چیزی روی پوست شما یک خال بی ضرر، آسیب نور خورشید یا نشانه سرطان است، می تواند دشوار باشد. در صورت شک، با پزشک عمومی خود صحبت کنید.

خال ها چگونه برداشته می شوند؟

اگر نقشی بزرگتر از حد معمول باشد یا به نظر سرطانی باشد، ممکن است پزشک تصمیم بگیرد که آن را حذف کند. اگر خال دردناک است یا ظاهر آن را دوست ندارید، ممکن است تصمیم بگیرید که خال را بردارید. پزشک به شما یک بی‌حس کننده موضعی می‌دهد تا ناحیه را بی‌حس کند و سپس خال را با تیغ جراحی بریده یا بتراشد یا از یک لوله توخالی با انتهای تیز (دستگاه پانچ) برای برداشتن خال استفاده کند. ممکن است به این ناحیه بخیه بزنید و یک پانسمان روی آن گذاشته شود. پس از برداشتن خال، باید مراقب تمیز نگه داشتن ناحیه زخم باشید و در صورت نیاز از داروهای مسکن استفاده کنید. قرمزی، تورم، درد، ترشح یا بوی بد را بررسی کنید.

مقالات دیگر: شایع ترین بیماری ها و عارضه های پوستی

آیا می توان از ایجاد خال جلوگیری کرد؟

تعداد خالها عمدتاً توسط ژن هایی که به ارث می برید ایجاد می شود. با این حال، قرار گرفتن در معرض نور خورشید، به ویژه در دوران کودکی و سال های اولیه نوجوانی، می تواند منجر به ایجاد خال های جدید شود. همیشه با پوشیدن لباس های آستین بلندتر، کلاه های لبه پهن و عینک آفتابی و استفاده منظم از کرم های ضد آفتاب، از آفتاب دوری کنید و از پوست خود محافظت کنید.

دکتر سوسن احمدی

دکتر سوسن احمدی

پوست، مو و زیبایی
دارای دکترای حرفه ای پزشکی بوده و به عنوان یکی از بهترین متخصصین زیبایی پوست و مو در ایران و شهر تهران مشغول فعالیت هستند.
ایشان دوره تخصصی زیبایی صورت را در دانشگاه UCT سپری کرده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده − 3 =