متخصص پوست و مو

راهنمای جامع انتخاب بهترین دکتر پوست و مو

آنچه می خوانید...
متخصص پوست

به مرور زمان، مشکلات مرتبط با پوست و مو افزایش یافته است. همزمان با آن توجه به مراقبت از پوست، مو و زیبایی همواره مورد اهمیت قرار داشته است. تمامی خانم ها همواره به دنبال بهترین راهکارها برای بهبود زیبایی و سلامت پوست و موی خود هستند. از همین رو انتخاب بهترین دکتر پوست و مو در تهران و هر شهر دیگری از دغدغه های آن ها است. یک دکتر پوست و مو کیست؟ چه ویژگی هایی باید داشته باشد تا بدانیم از عهده مشکلات ما برمی آید؟ چه خدماتی توسط درماتولوژیست ها ارائه می شود؟ در ادامه می خواهیم راهنمای کاملی از نحوه انتخاب بهترین پزشک پوست و مو به شما عزیزان ارائه دهیم.

درماتولوژی چیست؟

علم مربوط به درمان مشکلات پوست، مو و ناخن را درماتولوژی می گویند. بیماری و مشکلات مختلفی می تواند سلامت پوست و مو را تهدید کند، از همین رو نیاز به مراجعه نزد یک دکتر پوست و مو حداقل یک بار در زندگی همه ما وجود داشته است.

دکتر پوست و مو کیست؟

اقدامات پوست، مو و زیبایی

برای رسیدن به جایگاه یک دکتر پوست و مو باید یک دوره پزشکی عمومی ۷ ساله سپری شود تا به عنوان پزشک عمومی بتواند فعالیت کند. بسیاری از پزشکانی که می شناسیم در حوزه زیبایی مانند تزریق فیلر، جوانسازی و … فعالیت دارند، در حقیقت پزشک عمومی اند.

گروه دیگری از متخصصین این حوزه دارای تحصیلات آکادمیک و دانشگاهی هستند که به صورت تخصصی می توانند اقدامات زیبایی مختلفی را انجام داده و انواع بیماری ها را درمان کنند.

در این میان برخی پزشکان هم هستند که دوره های آموزشی و کارآموزی مربوطه را در ایران یا خارج از کشور می گذرانند تا بتوانند نسبت به انجام اقدامات زیبایی متنوع اقدام کنند.

ویژگی های یک دکتر پوست و موی خوب

خوب بودن یا بهترین پزشک پوست و مو بودن یک صفت نسبی است که تعریف آن برای هر فرد می تواند متفاوت باشد. زیرا معیارها و مشکلاتی که افراد برای حل آن ها نیاز به دکتر پوست و مو دارند، با یکدیگر متفاوت است. با این حال برخی ویژگی ها هستند که تمامی پزشکان باید از آن ها برخوردار باشند.

برخورداری از دانش آکادمیک کافی

برخی بر این باورند که عمده فعالیت پزشکان پوست و مو در حیطه زیبایی است در حالی که این پزشکان، خدمات درمانی زیادی را نیز انجام می دهند که برای آن ها نیاز به دانش تخصصی و آکادمیک دارند. سطح تحصیلی بالا به آن ها این امکان را می دهد که به خوبی با آناتومی پوست و مو و مشکلاتی که آن ها را تهدید می کند، آشنا باشد.

هرچه تجربه یک پزشک در حوزه تخصصی خودش بیشتر باشد، میزان موفقیت او نیز بیشتر است. به همین ترتیب قابل اعتمادتر هم است. پزشکی که در زمینه خدمات زیبایی و درمانی مختلف، تجربه لازم را داشته باشد به راحتی می تواند موقعیت های جدید را مدیریت کرده و به تشخیص بهترین روش برای درمان بپردازد.

داشتن تجربه و مهارت کافی

آشنایی با انواع بیماری های پوست و مو

آشنایی با انواع مشکلات و بیماری هایی که می تواند برای پوست و مو رخ دهد برای یک پزشک پوست و مو بسیار اهمیت دارد. او باید بتواند با بررسی علائم و شرایط هر فرد مشکل او را تشخیص دهد و متناسب با آن، بهترین روش و راه حل را ارائه کند. انتخاب روش درمان نادرست می تواند عواقب جبران ناپذیری نیز داشته باشد.

دانش پزشکی به ویژه در رابطه با زیبایی روز به روز در حال پیشرفت است. علم زیبایی همواره به سمتی پیش می رود که تا حد امکان بتوان بسیاری از اقدامات را بدون نیاز به جراحی درمان کرد. این مسئله برای پزشکان پوست و مو بسیار حائز اهمیت است و باید با جدیدترین روش ها آشنا باشند تا با بکارگیری آن ها بهترین نتیجه را رقم بزنند.

به روز بودن اطلاعات و دانسته ها

برخورد صادقانه با مراجعین

نحوه برخورد پزشک با بیمار بسیار اهمیت دارد. او باید تا جایی که می تواند، شفاف سازی های لازم را انجام دهد تا فرد در جریان کاری که قصد انجام آن را دارد، قرار گیرد. همچنین ممکن است فرد با هدف مثلا لیفت صورت نزد پزشک مراجعه کند اما مشکل او با تزریق بوتاکس نیز قابل حل باش. این بر عهده پزشک است که او را راهنمایی کند.

یکی دیگر از مسائلی که ممکن است مورد توجه برخی افراد باشد، موقعیت مکانی و نحوه نوبتدهی پزشک است. اینکه برای نوبت دهی نظم خاصی وجود داشته باشد نشان از احترام پزشک به مراجعین دارد. همچنین موقعیت مکانی و جغرافیایی مطب به ویژه در شهر بزرگی چون تهران از لحاظ نحوه دسترسی با وسائط نقلیه عمومی و خصوصی می تواند مهم باشد.

سهولت دسترسی به مطب

دسترسی به مطب دکتر سوسن احمدی در جردن

دسترسی به مطب دکتر سوسن احمدی در نارمک

برای دریافت مشاوره، فرم زیر را تکمیل کنید تا در اسرع وقت با شما تماس بگیریم.

نام و نام خانوادگی
شماره تماس
توضیحات خود را وارد کنید:
اطلاعات شما با موفقیت ثبت شد. منتظر تماس ما باشید.
خطایی رخ داده است. لطفا دوباره امتحان کنید.

چگونه می توان بهترین پزشک درماتولوژی را انتخاب کرد؟

برای انتخاب بهترین دکتر پوست و مو تهران یا سایر شهرها راهکارهای متعددی وجود دارد که می توانید از آن ها استفاده کنید.

 • تعیین هدف از مراجعه به کلینیک پزشک
 • جستجو در اینترنت
 • بررسی صفحات مجازی پزشک
 • بررسی نمونه کارها
 • مشورت با اطرافیان
 • تماس تلفنی با مطب
 • مراجعه حضوری

در ادامه توضیحات کاملی در مورد هر یک از راهکارهای فوق ارائه می کنیم اما پیش از آن توجه شما را به چند مورد از نمونه کار دکتر سوسن احمدی، جلب می کنیم:

گیف اینستاگرام دکتر احمدی

هدفگذاری کنید.

قبل از هر گونه اقدام برای مراجعه نزد دکتر پوست و مو باید هدف خود را مشخص کنید. اینکه برای اقدامات درمانی یا زیبایی نزد پزشک مراجعه کنید، در تصمیم نهایی بسیار موثر است. زیرا برخی پزشکان در حوزه درمانی تبحر بیشتری دارند و برخی دیگر در حوزه زیبایی. از همین رو باید هدف خود را مشخص کنید و بر اساس آن، روند تحقیق و انتخاب پزشک را طی کنید.

اینترنت ابزاری بسیار کارآمد در جامعه امروز است که اطلاعات کاملی را به ما ارائه می دهد. شما می توانید با جستجوی نام پزشک مورد نظر خود در این بستر پیشرفته با سوابق تحصیلی و کاری او آشنا شوید. با این اقدام رزومه کاملی از پزشک و جزئیات خدماتی که ارائه می دهد، دستگیرتان می شود و می توانید تصمیم گیری راحت تری داشته باشید.

وبگردی کنید.

صفحات مجازی پزشک را دنبال کنید.

امروزه تقریبا تمامی پزشکان خوب در فضای مجازی، صفحات مخصوص خود را دارند که در آن نمونه کارها، رضایتمندی مراجعین و مطالب آموزنده متعدی را به اشتراک می گذارد. دنبال کردن این صفحات به شما اجازه می دهد که نمونه کارهای بیشتری از پزشک را مشاهده کرده و با سبک کاری او آشنا شوید. همچنین می توانید میزان رضایت مراجعین و نظراتی که در این صفحه ها اعلام می کنند را بررسی نمایید.

فیلم زیبای جوی عزیز از قطر که با اطمینان خاطر جهت اقدامات زیبایی مختلف مراجعه کرده اند:

یکی دیگر از راهکارهای مفید برای انتخاب بهترین دکتر پوست پرس و جو از اطرافیان است. می توانید از تجربه افرادی که به هر طریقی از پزشک مورد نظر شناخت دارند و یا افرادی که سابقه مشابه با هدف شما (حتی نزد پزشکی دیگر) را دارند، بهره مند شوید. البته در این روش تحقیق، باید این مورد را نیز در نظر بگیرید که میزان رضایت از نتیجه و پزشک، کاملا سلیقه ای است. پس نباید تنها به نظرات دیگران اکتفا کنید.

مشورت کنید.

تماس بگیرید.

قبل از اینکه تصمیم خود را بگیرید، بد نیست با مطب پزشک ارتباط تلفنی برقرار کنید تا از انجام اقدام مورد نظرتان توسط پزشک، مطمئن شوید. همچنین از این طریق با نحوه برخورد منشی پزشک آشنا می شوید. حتی می توانید برای اطلاع از هزینه ها از این طریق اقدام کنید.

پس از انجام تمامی راهکارهای فوق، اگر در مورد پزشکی مطمئن شدید لازم است یک گام دیگر نیز انجام دهید که آن هم مراجعه حضوری نزذ پزشک است. با این کار می توانید از نزدیک با پزشک آشنا شوید و با او در مورد مشکلات و هدفتان از مراجعه صحبت کنید. از این طریق می توانید به راحتی انتظارات خود را برای پزشک مشخص کنید و او نیز جزئیات لازم را در اختیار شما قرار دهد. شفاف سازی هایی که در این جلسات حضوری انجام می گیرد، در نتیجه نهایی بسیار موثر است.

به مطب بروید.

توجه به سلامت پوست و مو چه اهمیتی دارد؟

اندام های بدن همه مثل مغز یا قلب در داخل نیستند. برخی از آن ها در بیرون و سطح بدن هستند که از جمله وسیع ترین آن ها پوست است. جالب است بدانید که وزن پوست یک انسان بزرگسال حدود ۳.۶ کیلوگرم و ۲ متر مربع است. این پوشش گوشتی بیشتر از این که ما را زیبا جلوه دهد، باعث حفاطت از ما می شود.

پوست به عنوان یک محافظ ضد آب و عایق عمل می کند. بدن را در برابر درجه حرارت زیاد، نور خورشید و مواد شیمیایی مضر محافظت می کند. همچنین دارای مواد ضد باکتری است که از عفونت جلوگیری کرده و ویتامین D را برای تبدیل کلسیم به استخوان های سالم تولید می کند. علاوه بر این، پوست یک حسگر بزرگ است که با در برداشتن عصب های مختلف موجب حفظ ارتباط مغز با دنیای خارج می شود. در عین حال، پوست به ما اجازه حرکت آزادانه ای را می دهد و خود را به عنوان یک اندام فوق العاده همه کاره ثابت می کند.

بنابراین می توان دریافت که پوست چه نقش مهمی در زندگی ما ایفا می کند. ما می توانیم با توجه به سلامت و حفاظت از پوست و مو مانع بروز بیماری و اختلالات گوناگون در آن شویم اما برخی افراد در اثر عوامل ژنتیکی و محیطی، از مشکلات پوست و مو رنج می برند. به عنوان مثال ریزش مو یا کم پشتی آن، آکنه، لکه های پوستی، کک و مک، تیرگی ها، آکنه، اسکار، افتادگی پوست و … از این موارد هستند. برای کنترل چنین مواردی و پیشگیری از تشدید آن ها مراجعه به یک دکتر پوست، مو و زیبایی بسیار کمک کننده است.

سهل انگاری در انتخاب یک دکتر پوست خوب

توجه داشته باشید که عدم مراجعه به یک متخص پوست و مو که از موفقیت های او مطمئن نیستید، می تواند خطرات جبران ناپذیری در پی داشته باشد. به عنوان مثال تزریق مواد نامرغوب، تاریخ گذشته و به میزان زیاد می تواند موجب بروز عفونت و مشکلات متعددی شود.

اخیرا یک نمونه واقعی از تزریق غیراصولی بوتاکس برای یکی از هنرمندان کشور را شاهد بوده ایم که اهمیت این مسئله را برای شما آشکار می کند. خانم سحر جعفری جوزانی که با هدف رفع مشکل فک و صورت نزد پزشکی مراجعه می کند اما با تزریق بوتاکس نادرست، دچار عارضه بی حسی در یک طرف فک خود می شود.

سحر جعفری جوزانی

۱۱ حقیقتی که در مورد پوست خود نمی دانید!

۱. پوستی که از بدن جدا می شود، حدود ۲ متر مربع را پوشش می دهد.

۲. بزرگ ترین اندام است که ۱۵٪ وزن بدن را تشکیل می دهد.

۳. ملانین پوست علاوه بر رنگ پوست، رنگ چشم انسان را نیز کنترل می کند.

۴. پوست انسان هر ۲۸ روز یک بار تجدید می شود.

۵. بیشتر غبار منزل از سلول های مرده پوست تشکیل می شود.

۶. پوست با قرارگیری در معرض نور آفتاب ویتامین D لازم را تولید می کند.

۷. پوست شامل ۳ لایه است. لایه فوقانی دارای ۱۸ تا ۲۳ لایه کوچک است که سلول های مرده پوست آن ها را تشکیل می دهند.

۸. پروتئین کراتین، پوست را ضد آب می کند.

۹. ۱۱ مایل رگ خونی در پوست وجود دارد.

۱۰. جوش زدن به حفظ هوای گرم در نزدیکی پوست کمک می کند.

۱۱. پوست شما محل زندگی میلیون ها موجود زنده دیگر است که ۱۰۰۰ نوع باکتری در آن زندگی می کنند.

علل مراجعه به یک درماتولوژییست چیست؟

برای مراجعه به یک پزشک زیبایی پوست و مو دلایل متعددی وجود دارد. از عمده ترین این علل مشکلات و بیماری های پوستی است که خود انواع مختلفی دارد. در کنار آن مشکلات مو مانند ریزش، موخوره، کم پشتی و … نیز می تواند دلیل دیگری برای مراجعه نزد این پزشکان باشد.

اما آیا تنها با هدف درمان مشکلات مختلف می توان نزد یک دکتر پوست و مو مراجعه کرد؟ طبیعتا خیر. می توان با هدف تغییرات و زیبایی صورت نیز نزد این پزشکان مراجعه کرد.

علل مراجعه نزد پزشکان پوست و مو را می توان مختصرا به صورت زیر بیان کرد:

 • رفع جوش ها
 • درمان بیماری های پوست و مو
 • جوانسازی صورت
 • رفع چین و چروک ها
 • زاویه سازی صورت
 • فرمدهی لب، گونه و چانه
 • رفع خطوط و آثار ناشی از افزایش سن
 • درمان ریزش مو
 • رفع تیرگی پوست
 • رفع چین و چروک دست
 • از بین بردن اسکار و زرد زخم و بخیه

چه خدماتی توسط یک دکتر پوست و مو ارائه می شود؟

به طور کلی می توان خدمات یک پزشک پوست، مو و زیبایی را به دو قسمت درمانی و زیبایی تقسیم بندی نمود.

اقدامات درمانی

خدمات درمانی همانطور که مشخص است با هدف درمان بیماری های مرتبط با پوست و مو انجام می شود و هیچ جنبه زیبایی برای فرد ندارند. مگر اینکه در شرایط خاص و در صورت تایید پزشک بتوان همزمان با آن ها، اقدامات زیبایی را نیز انجام داد.

درمان اگزما

اگزمای پوستی نوعی بیماری است که در اثر حساسیت به مواد یا خوراکی های خاصی بروز می کند. این بیماری می تواند به صورت شدید یا خفیف باشد. درمان آن با استفاده از داروهایی که توسط پزشک پوست تجویز می شود، صورت می گیرد. نحوه مصرف و دوز داروها بسته به شرایط بیماری هر فرد متفاوت است بنابراین برای این جزئیات باید طبق دستور پزشک عمل گردد تا درمان با موفقیت همراه باشد.

اگزمای پوستی

درمان پسوریازیس (Psoriasis)

این بیماری در گروه بیماری های خود ایمنی پوست قرار می گیرد که در پی عوامل ژنتیکی، مصرف زیاد الکل و دخانیات، افزایش وزن، عفونت ها ویروسی و باکتریال و استرس رخ می دهد. از علائم این بیماری می توان به قرمزی پوست و ضخامت آن اشاره کرد. روش های درمانی که برای این بیماری به کار گرفته می شود به صورت موضعی بوده و با نوردرمانی و داروهای سیستمیک انجام می شود.

پسوریازیس

درمان لک و پیس

لک و پیس نوعی بیماری پوستی است که نام های متعددی دارد: ویتیلیگو، پیسی و برص. این بیماری در پی از دست دادن ملانین و ایجاد لکه های رنگی بر روی پوست بروز می کند. روش های درمان این بیماری لیزرتراپی و استفاده از داروهایی است که توسط پزشک تجویز می شود. همچنین در برخی شرایط از روش های جدیدتر مانند میکرونیدلینگ نیز استفاده می شود. در نهایت انتخاب بهترین روش درمان بر عهده پزشک است.

ویتیلیگو

درمان آکنه روزاسه (Rosacea)

بیماری رزاسه از بیماری های شایع دیگری است که در پوست بروز می کند. از علائم این بیماری می توان به لکه های قرمز رنگ و خارش نواحی درگیر اشاره کرد. نکته مهمی که در مورد این بیماری وجود دارد، پیشرونده بودن آن است که اگر به موقع درمان و کنترل نشود می تواند نواحی گسترده ای از پوست را تحت الشعاع قرار دهد. یکی از روش های درمان این بیماری استفاده از میکرودرم آبریژن است که در بخش خدمات زیبایی در مورد آن توضیح می دهیم.

بیماری روزاسه

درمان جوش، آکنه و جای آن

یکی از شایع ترین مشکلات پوستی ظهور جوش و آکنه است که دلایل مختلفی مانند عوامل ژنتیکی، اختلالات هورمونی، استرس، آلودگی هوا، تغذیه نامناسب و … دارد. بیشترین جوش های پوستی مربوط به دوره نوجوانی است. جوش ها به مرور برطرف می شوند اما مشکلی که پس از آن روی می دهد، باقی ماندن رد آن ها بر روی پوست به صورت فرورفتگی یا برآمدگی است. این جای جوش ها قابل درمان هستند اما در صورتی که برای از بین بردن جوش و آکنه نیز به موقع و توسط بهترین دکتر پوست برای درمان جوش اقدام شود، می توان از باقی ماندن رد آن ها نیز جلوگیری کرد. از روش های درمانی برای جوش ها و جای آن ها می توان به سابسیژن و میکرودرم ابریژن اشاره کرد.

سابسیژن چیست؟

این روش، راهکاری نوین برای رفع جای جوش، اسکار، زخم و حتی چین و چروک های عمیق است. سابسیژن علاوه بر درمان جای جوش و آکنه، می تواند مزایای زیادی در جوانسازی و زیبایی پوست ایفا کند.

درمان قارچ پوستی

قارچ ها انواع مختلفی دارند و می توان آن ها را نوعی عفونت پوستی دانست. از جمله شایع ترین نشانه های آن ها می توان به خارش پوست، پوسته پوسته شدن و ایجاد تاول در نواحی درگیر اشاره کرد. قارچ ها سرعت شیوع بالایی نیز دارند. یعنی اگر دست شما در تماس با ناحیه درگیر قرار گیرد و قسمت دیگری از پوست را لمس کنید، به سرعت انتقال می یابد. روش درمانی مناسب برای این بیماری ها بسته به نوع و گستردگی آن ها متفاوت است.

عفونت قارچی

درمان سرطان های پوستی

یکی از بیماری های سختی که ممکن است پوست را درگیر کند سرطان است. از شایع ترین سرطان های پوست می توان به ملانم و کارسیونم اشاره کرد. درمان و تشخیص به موقع این بیماری مانند بسیاری از سرطان های دیگر بسیار اهمیت دارد.

سرطان پوستی

درمان زگیل های پوستی

زگیل عارضه پوستی است که انواع متعددی دارد. عامل اصلی ایجاد زگیل ها ویروسی به نام پاپیلومای انسانی است که از قضا سرعت انتقال بالایی نیز دارد. این برآمدگی های پوستی با روش های متعددی مانند لیزرتراپی، سرما درمانی، استفاده از امواج رادیوفرکانسی و … قابل درمان است. تشخیص بهترین روش درمان بسته به نوع زگیل، میزان درگیر کردن پوست و ناحیه ای که تحت تاثیر آن قرار دارد، بر عهده پزشک است.

زگیل

درمان ریزش مو

ریزش مو یکی از شایع ترین معضلات افراد در جامعه امروز است که محدودیت جنسیتی نیز ندارد. عوامل متعددی نیز در ریزش موها تاثیرگذار است که از جمله آن ها می توان به عوامل ژنتیکی، اختلالات هورمونی، سبک زندگی، نوع تغذیه، تغییرات وزنی، استرس و … اشاره کرد. روش های درمانی که برای ریزش مو استفاده می شود نیز متفاوتند؛ مزوتراپی، نانوفت، مصرف دارو، استفاده از روغن های گیاهی و میکرونیدلینگ از جمله بهترین روش های درمان هستند. در شرایطی که هیچ کدام از روش های مذکور با موفقیت همراه نباشد و یا ریزش مو ریشه زنتیکی داشته باشد (به ویژه در آقایان) کاشت مو انجام می گیرد.

ریزش موی سر

بهترین روش برای تشخیص مشکلات و بیماری های پوست و مو چیست؟

ممکن است برایتان سوال شود که تمامی بیماری های گفته شده چگونه تشخیص داده می شوند. در پاسخ باید بگوییم که روشی تحت عنوان بیوپسی پوست وجود دارد که از آن برای نمونه برداری از بافت آسیب دیده استفاده می شود. فرآیند نمونه برداری هیچ دردی ندارد. زیرا با بی حسی انجام می شود.

پس از برداشتن نمونه لازم، آن را به آزمایشگاه های پاتولوژی و آسیب شناسی ارسال می کنند تا توسط کارشناسان متخصص بررسی شود. در نتیجه این بررسی و آزمایشات، بیماری تشخیص داده شده و روش درمانی مناسب برای آن نیز تعیین می گردد.

تاریخچه بیماری های پوستی در دوران باستان

مصر باستان

پزشکی غربی از دو تمدن بزرگ باستانی آغاز شد: تمدن مصر و یونان. اقدامات پزشکی در مصر ارتباط تنگاتنگی با دین داشت. روحانیون در معابد مذهبی مراقبت های پزشکی ارائه می دادند و بیماری ها به اراده خدایان نسبت داده می شد. علائم بیماری ها و درمان های پزشکی آن ها بر روی پاپیروس ثبت شدند.

بیماری های پوستی در چندین نمونه از از این متون ذکر شده اند، به ویژه در پاپیروس ادوین اسمیت (Edwin Smith 1600 قبل از میلاد) و ابرز (Ebers 1550 قبل از میلاد). پاپیروس ادوین اسمیت که با عنوان کتاب زخم ها نیز شناخته می شود، به عنوان یکی از اصلی ترین متون پزشکی مصر باستان شناخته شده است که شامل ۴۸ مورد جراحت و زخم پوستی است که بسیاری از آن ها در طول نبردها و سوانح در محل های ساخت و ساز بناها در مصر رخ داده اند. این پاپیروس همچنین به سایر زمینه های پزشکی مانند عمل عمومی، بیماری های زنان، اطفال و حتی کیهان شناسی نیز اشاره کرده و نسخه هایی نیز برای جوانسازی پوست ذکر کرده است.

پاپیروس ابرز بزرگ ترین سند پزشکی در طب مصر باستان است.دارای بیش از ۸۰۰ فصل است.

بیماری های مختلفی مانند بیماری های ادراری، گوارشی و زنان و همچنین مشکلات پوست و مو مانند زخم و جراحت و تومورهای پوستی را پوشش می دهد. همچنین در حدود ۱۵۰۰ فرمول جادویی و درمانی را نیز بیان کرده و شرح داده است. در مورد ضایعات تومور نیز به تومورهای منفرد و تومورهایی که دارای “بچه” هستند اشاره کرده که احتمالاً منطور از تومورهایی که دارای “بچه” هستند، همان متاستاز پوستی است. همانند پاپیروس اسمیت، ابرز هم دغدغه های زیبایی شناسی مصری ها را با بیان مطالبی در رابطه با موم ها و روغن های زیبایی برای کاهش چین و چروک و لکه و نیز تکنیک های لایه برداری پوست با مواد شیمیایی، شرح داده است.

علاوه بر این ، مصریان با استفاده از گیاه آمی ماجوس که در دلتای نیل یافت می شود و حاوی ماده متوکسالن (ماده ای در گروه پسورالن ها که به عنوان یک حسگر طبیعی حساس به نور عمل می کند) است، فتوتراپی را به شکل اولیه و بدوی انجام می دادند. استفاده از این گیاه، و سپس قرار گرفتن فرد در معرض نور خورشید، در نسخه های پاپیروس ابرز برای پیگمنتیشن پوست توصیه شده است.

یونان باستان

در یونان باستان، پزشکی و فن و هنر درمان نیز به موجودات الهی نسبت داده می شد. طبق افسانه های یونانی، آسکوپالیوس خدای پزشکی بود و معابد زیادی در عبادت او در چندین جزیره یونانی وجود داشت. در این معابد، گروهی از روحانیون به نام آسکلپیاد بیماری ها را با استفاده از گیاهان دارویی درمان می کردند و حتی از لیسیدن سگ برای درمان زخم ها استفاده می شد.

در جزیره ای یونانی پزشک و پروفسوری به نام بقراط (۴۶۰-۳۷۰ قبل از میلاد) وجود داشت که یکی از بزرگ ترین نمایندگان طب یونانی و غربی بود. بقراط با دور شدن از درک متافیزیکی روند بیماری ها، به عقلانی شدن روش بالینی شناخت و درمان بیماری ها کمک شایانی کرد و بر مشاهدات بالینی به عنوان منبع مهمی برای تشخیص بیماری ها تأکید کرد. به همین دلیل در سراسر جهان به عنوان پدر پزشکی مدرن شناخته می شود. همچنین در زمینه بیماری های پوست، تخصصی که در آن مشاهده کردن یک اصل ضروری است، مطالعات و تلاش های بقراط بسیار قابل توجه است.

بقراط اولین طبقه بندی بیماری های پوستی را ارائه کرد، بیماری های پوستی را به دو دسته تقسیم کرد: بیماری های ایدیوپاتیک یا نهان زاد، که عمدتا از پوست سرچشمه می گیرند، و بیماری های اگزانتم (بثورات پوستی)، تظاهرات پوستی که ناشی از عدم تعادل در میزان هورمون های بدن هستند.

تقریباً ۱۰۰ سال پس از مرگ بقراط، حدود قرن سوم پیش از میلاد، متون و نظریه های بقراط در متون هیپوکراتوم (Corpus Hippocratum)، یکی از منابع برجسته تاریخ پزشکی و پوست، گردآوری شد. در این متون، آناتومی و فیزیولوژی پوست همراه با فرایندهای فیزیولوژیکی آن، مانند تعریق و ترشح غدد و همچنین نقش آن در هموستاز بدن (قطع خونریزی رگ های آسیب دیده) به طور مفصل توضیح داده شد. بقراط معتقد بود که بیماری های پوستی بر اساس نظریه خلط های چهارگانه بدن: خون، بلغم، صفرا سیاه و صفرا زرد، مظاهری از عدم تعادل خلطی (هومورال) هستند.

امپراطوری روم

در روم باستان، بهداشت و مراقبت از پوست بخش قابل توجهی از زندگی اجتماعی را به خود اختصاص داده بود. حمام های رومی یا حمام های عمومی برای دورهمی های جمعی و مراقبت های بهداشتی در نظر گرفته شده بودند. در این حمام ها رومی ها در حوضچه های آب گرم و سرد که اعتقاد بر این بود که دارای خواص دارویی هستند، بدن خود را می شستند. آن ها همچنین پوست را با استفاده از ابزارهایی مانند قشو، تیغه ای خمیده که برای تراشیدن استفاده می شود، تمیز می کردند. در طول جلسات استحمام، علاوه بر پاکسازی پوست، از روغن های بدن نیز برای کاهش اختلالات خارش و مرطوب کردن پوست استفاده می شد.

رومیان نیز مانند مصریان معتقد بودند که اندام ها و بیماری ها با خدایان آن ها مرتبط است و به هر خدایی یک آسیب شناسی خاص اختصاص می دادند. بر اساس این منطق، آن ها هر بیماری را به یک پزشک خاص نسبت می دادند.

بنابراین، برخی خود را وقف درمان فتق، چشم، گوش و پوست کردند و برخی دیگر مسئول تجویز حمام های دارویی بودند.

با وجود رویکرد پزشکی-مذهبی، روند استفاده از علم در پزشکی رومی در اوج امپراتوری روم آغاز شد. در این زمینه، نقش اورلیوس کورنلیوس سلسوس (۲۵ قبل از میلاد – ۵۰ بعد از میلاد) بسیار برجسته است. سلسوس در اثر خود د مدیسینا (De Medicina)، که یک دایره المعارف پزشکی است، یک فصل کامل را به بیماری های پوستی اختصاص داده و تقریباً ۴۰ درمان برای بیماری های پوستی تجویز کرده است. اولین توصیف ها از ضایعات مختلف پوستی به Celsus نسبت داده می شود.

همانطور که از مطالب فوق دریافتیم، مطالعات و علم پزشکی پوست ریشه در دوران باستانی داشته و از دیرباز و در طی قرون مختلف، به مرور پیشرفت کرده و دچار تحولات زیادی شده است.

اقدامات زیبایی

اقدامات زیبایی با هدف ایجاد تغییرات مطلوب در چهره و تناسب سازی میان اجزای آن با یکدیگر انجام می شود. ممکن است برای یک هدف چندین روش وجود داشته باشد. برخی از اقدامات زیبایی در زمینه های درمانی نیز کاربرد دارد که در قسمت قبل تا حدودی اشاره کردیم. در ادامه می خواهیم در مورد انواع اقداماتی که بیشتر با هدف زیبایی انجام می شوند، توضیحاتی ارائه دهیم.

میکرودرم ابریژن

میکرودرم روشی است که با هدف زیبایی و درمانی انجام می شود. بسیاری از افرادی که دارای سلامت کامل هستند اما به دلیل بیماری های خفیفی که تجربه کرده اند، می توانند برای زیبایی و ترمیم پوست خود از این روش بهره مند شوند. همچنین به رفع لکه های پوستی ناشی از سوختگی و قرارگیری در معرض نور خورشید و رفع خطوط غیرعمقی پوست کمک می کند.

مزوتراپی در واقع روشی زیبایی درمانی است که با تزریق مواد معدنی و مغذی مزایای بسیاری به همراه دارد. مزوتراپی هم برای موها و هم برای صورت به کار گرفته می شود. مزوتراپی مو برای درمان ریزش، تقویت موها، آبرسانی، افزایش رشد موها و … کاربرد دارد. مزوتراپی صورت نیز برای درمان و محو لک های متعددی که در شرایط عادی یا بارداری ایجاد می شود کاربرد دارد.

مزوتراپی

از دیگر کاربردهای مزوتراپی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • جوانسازی صورت
 • آبرسانی
 • درمان سلولیت کاهش چربی های اضافه
 • رفع غبغب
 • از بین بردن چین و چروک های صورت
 • لیفت صورت

لیزرتراپی

لیزر کاربردهای فراوانی در زمینه زیبایی و درمان برای پوست و مو دارد که در ادامه می خواهیم به انواع آن بپردازیم:

 • لیزر موهای زائد که دستگاه های مختلف با طول موج های متنوعی برای انجام آن وجود دارد. این روش در مدت زمان نسبتا کوتاهی نتیجه فوق العاده از خود بر جای می گذارد و به کاهش دائم موهای زائد بدن کمک می کند.
 • لیزر CO2 با هدف لایه برداری و جوانسازی صورت انجام می شود. همچنین موجب روشن سازی پوست و رفع آثار اسکار از روی آن می شود. لیزر CO2 معمولا با بی حسی انجام می شود و دردی ندارد.
 • لیزر کیوسوییچ به رفع خال های مادرزادی، کک و مک و تتوها کمک می کند. این لیزر برای اثرگذاری باید چند جلسه تکرار شود. پس از درمان نیز نقاط سفیدی بر روی پوست باقی می ماند که عاملی برای رفع لکه های مذکور است.
 • لیزر PDL نوع دیگری از لیزرها است که هم در زیبایی و هم برای درمان کاربرد دارد. از این لیزر برای ضایعاتی استفاده می شود که دارای عروق خونی هستند. همچنین برای رفع اسکارهای جراحی، خال های عروقی، درمان جای جوش ها و مویرگ ها کاربرد دارد.
 • لیزر اربیوم یاگ موجب لایه برداری و جوانسازی پوست می شود. این نوع لیزر با ایجاد آسیب در سطح پوست به تحریک کلازن سازی و تولید بیشتر آن ها کمک می کند. از همین طریق به رفع چین و چروک ها، اسکارهای ناشی از جوش و جراحی و … می پردازد.
لیزر اسکار آکنه

کربوکسی تراپی اغلب به عنوان روشی برای رفع تیرگی پوست شناخته می شود. اما باید بگوییم که این روش کاربردهای دیگری مانند جوانسازی پوست و دست، رفع ترک های پوستی و … نیز دارد. در حقیقت طی این اقدام جوانسازی گاز CO2 با هدف افزایش اکسیژن به پوست تزریق شده و موجب تحریک کلاژن ها می گردد.

کربوکسی تراپی

بلفاروپلاستی

نوعی اقدام زیبایی است که هم بدون جراحی و هم با جراحی قابل انجام است. این روش به رفع افتادگی و پف پلک ها می پردازد. همچنین با از بین بردن چین و چروک های اطراف پلک ها، موجبات جوانسازی را نیز فراهم می کند. بلفاروپلاستی می تواند در یک یا هر دو پلک بالا و پایین انجام گیرد.

بلفاروپلاستی بدون عمل

با توجه به شلی پوست در پی افزایش سن، افراد به ویژه بانوان به فکر راه های مختلفی برای جوانسازی می افتند که یکی از آن ها لیفت صورت است. هدف اغلب اقدامات زیبایی لیفت صورت است و هر کدام به نحوی در این راستا اثرگذارند اما روش هایی که برای لیفت صورت اغلب به کار می رود، لیفت با نخ و اندولیفت است. تشخیص اینکه کدام روش برای هر فرد مناسب است، توسط پزشک تعیین می شود.

لیفت صورت

در مورد اندولیفت باید بدانید که روشی بسیار جدید و کارا است که با استفاده از لیزر انجام می شود. این روش، روشی کم تهاجمی است که با تحریم بافت های عمیق پوست، فرآیند کلاژن سازی را تسریع می بخشد. این روش به رفع افتادگی ناحیه گردن و افزایش استحکام پوست بسیار کمک می کند.

هایفوتراپی

هایفوتراپی نیز روشی برای لیفت صورت است که بسیار کاربرد دارد. در این روش از امواج اولتراسوند برای تحریک کلاژن های پوست کمک گرفته می شود. هایفوتراپی دارای کاربردهای متعددی است که از جمله رایج ترین آن ها شامل موارد زیر می شود:

 • از بین بردن غبغب
 • لیفت ابرو
 • از بین بردن خطوط پیشانی، گردن و اطراف چشم
 • درمان منافذ باز پوست
 • ایجاد استحکام در پوست
 • از بین بردن چین و چروک های عمقی

فیلر یا پرکننده ها انواع مختلفی دارد و همانطور که از اسمشان مشخص است، خاصیت حجم دهی دارند. این روش نیز، اقدامی غیرتهاجمی است که موجب زیبایی و تناسب در میان اجزای صورت می شود. تزریق فیلر بسته به نیاز هر فرد می تواند در نواحی مختلفی تزریق شود؛ مانند لب، گونه، چانه، زیر چشم، خطوط اخم و خنده و … . این روش می تواند با پر کردن خطوط ناشی از افزایش سن، موجب جوانسازی نیز شود.

تزریق فیلر

تزریق فیلر لب
اصلاح فرم بینی بدون جراحی

یکی از اقدامات زیبایی بسیار جذابی که توسط یک دکتر پوست خوب انجام می شود، فرمدهی بینی بدون جراجی است. در این روش از تزریق فیلر استفاده می شود تا ایرادات و نواقص بینی برطرف شود. این روش برای آن دسته از افرادی که از فرم بینی خود ناراضی اند اما تمایلی به جراحی هم ندارند، پیشنهاد می شود.

چربی را نیز می توان نوعی فیلر دانست. در این روش، چربی تزریقی از اندام های خود فرد استخراج شده و به نواحی مورد نظر تزریق می شود. از همین رو می توان گفت که کمترین عوارض را به همراه دارد. چربی هم به جوانسازی و هم به فرمدهی صورت کمک می کند. تزریق چربی را می توان در نواحی مختلفی مانند فک و چانه، گونه، زیر چشم و … انجام داد.

تزریق چربی

فرمدهی صورت

تزریق بوتاکس

بوتاکس ماده ای است به نام سم بوتولینوم که قدرت فلج کنندگی دارد و در هر نقطه ای که تزریق شود، عضلات آن را به طور موقت از کار می اندازد. البته تزریق بوتاکس امر بسیار مهمی است که باید توسط یک پزشک ماهر انجام شود. زیرا در صورت تزریق بیش از اندازه می تواند عوارض جبران ناپذیری در پی داشته باشد. هدف از تزریق بوتاکس رفع چین و چروک و خطوط ناشی از افزایش سن در صورت است که اغلب در نواحی پیشانی، بین دو ابرو، اطراف چشم و لب ها ایجاد می شود.

در این روش ها از ناحیه ای که دارای تراکم موی بیشتری است، فولیکول ها به قدر مورد نیاز برداشته شده و در نواحی هدف که تراکم کمتری دارند، پیوند زده می شوند. این کار باید توسط پزشک و پس از بررسی شرایط هر فرد تجویز شود. شاید برای برخی با روش های غیر جراحی مانند مزوتراپی نیز بتوان ریزش و کمبود مو را جبران کرد.

کاشت مو و ابرو

پی آر پی

روش دیگری که برای درمان ریزش مو استفاده می شود، PRP است. در این روش تزریقی از اجزای تشکیل دهنده خون افراد برای تحریک بافت و ترمیم آن ها استفاده می شود. با این کار می توان به رشد طبیعی موها کمک موثری کرد.

سوالات متداول

و در آخر

در تمامی مطالب فوق سعی کردیم به نکاتی بپردازیم که باید حین انتخاب یک دکتر پوست و مو بدانید. دقت کنید که یک انتخاب اشتباه می تواند عواقب جبران ناپذیری برایتان به ارمغان آورد. بنابراین به قدر کافی تحقیق کنید تا بهترین دکتر پوست را برای خود انتخاب نموده و از نتیجه نهایی رضایت داشته باشید.

بخش هایی از متن ترجمه شده از:

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0365059621000611

دکتر سوسن احمدی

دکتر سوسن احمدی

پوست، مو و زیبایی
دارای دکترای حرفه ای پزشکی بوده و به عنوان یکی از بهترین متخصصین زیبایی پوست و مو در ایران و شهر تهران مشغول فعالیت هستند.
ایشان دوره تخصصی زیبایی صورت را در دانشگاه UCT سپری کرده اند.

6 پاسخ

 1. سلام خانم دکتر خسته نباشید
  مادر من قبلا با جراحی بلفارو انجام داده الان جای بخیش مونده میشه با لیزر برطرفش کرد؟؟

  1. سلام. بوتاکس بیشتر به رفع چین و چروک ها کمک میکنه ممکنه کمی باعث شه چشم و ابرو بیشتر به چشم بیان اما برای این کار نیاز به اقدامات دیگری هست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − سه =