قبل و بعد بلفاروپلاستی بدون جراحی

روش غیرجراحی بلفاروپلاستی چیست؟

آنچه می خوانید...

بلفاروپلاستی بدون جراحی با استفاده از امواج پلاسما جت برای برداشتن قسمت هایی از پوست که دچار افتادگی شده است، به کار گرفته می شود. در حقیقت این روش با استفاده از امواجی انجام می شود که بدون ایجاد برش جراحی، قادر به برداشتن بافت اضافی بدون آسیب است. حدود تقریبا ۷ الی ۸ سال است که از امواج پلاسما در پزشکی با اهداف درمانی و زیبایی استفاده می شود.

بلفاروپلاستی پلک بدون جراحی

امواج پلاسما امواجی هستند که در برخورد با ماده آن را به حالت چهارم ماده یعنی پلاسما تبدیل می کنند. در پی این برخورد و تبدیل، چیزی شبیه به دود از بافت بلند می شود و بافت را به طور کامل از بین می برد. پس از رواج این روش، کاربردهای زیادی برای آن پدیدار گشت. در پزشکی زیبایی نیز مورد توجه قرار گرفت، به خصوص در مواردی که بخشی از پوست دچار افتادگی می شود نیاز به جراحی دارد، این روش می تواند بدون ایجاد برش این کار را انجام دهد.

بلفاروپلاستی با پلاسما جت چگونه انجام می شود؟

برای انجام این روش دقیقا در قسمتی که باید برش جراحی بر روی پلک ایجاد شود، ماده بی حسی تزریق می شود. سپس قسمت مورد نظر علامت گذاری می شود تا قطری که باید برداشته شود، به طور دقیق مشخص شود. سپس با پلاسما به راحتی آن قسمت به حالت چهارم ماده یعنی پلاسما تبدیل شده و بافت اضافی برداشته می شود.

با توجه به اینکه در این روش نیاز به برش جراحی نیست، در نتیجه نیاز به بخیه هم نیست. در صورتی که در این روش توسط فردی متبحر انجام شود، معمولا آسیبی به بافت وارد نمی شود. برخی از پزشکان عزیز که در زمینه زیبایی فعالیت داشتند، از این روش استفاده به عنوان نوعی لیفت که در فواصل خاصی انجام شود، استفاده می کردند. در طی آن، پلاسما به صورت نقطه ای وارد شده و لیفت را رانجام می داد اما بلفاروپلاستی با پلاسماجت به این شکل نیست. یعنی دقیقا ناحیه ای که قرار است بافت اضافی آن جدا شود، علامت گذاری شده و از همان قسمت روند برداشتن بافت به صورت پیوسته انجام می شود. این روش اثردهی آنی دارد که در نمونه کارهای موجود قابل لمس است.

بلفاروپلاستی بدون جراحی چه مزایا و معایبی دارد؟

از مزایای این روش می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بدون نیاز به بیهوشی است.
 • روند بهبودی سریع تری دارد.
 • تقریبا امکان انجام مجدد آن وجود دارد. با توجه به اینکه در این روش بافت زیادی برداشته نمی شود، امکان برگشت آن پس از تقریبا ۲ تا ۳ سال وجود دارد که مجدد می توان از این روش استفاده کرد.
 • دوره نقاهت سختی ندارد.
 • بدون ایجاد برش و بی نیاز از بخیه ها

یکی از مشکلاتی که در اوایل استفاده از امواج پلاسما تقریبا بسیار اتفاق می افتاد، تغییرات در پیگمانتاسیون های پوستی بود که به صورت هایپوپیگمنتیشن در ناحیه مربوطه رخ می داد. این مورد نیز با توجه به تبحر پزشک پوست و مو تقریبا قابل جلوگیری است و ممکن است به هیچ عنوان بروز نکند.

مقایسه روش های جراحی و غیر جراحی بلفاروپلاستی

در روش بلفاروپلاستی با جراحی نیاز به ایجاد برش است در نتیجه بخیه نیز زده می شود. برخلاف بلفاروپلاستی بدون جراحی که امکان انجام دوباره عمل وجود دارد، نمی توان با یک خط برش همان خط برش را باز کرد و یا تغییر داد.

یکی از از برتری های روش غیر جراحی نسبت به جراحی این است که با یک برش بسیار ساده در زیر ابرو لیفت ابرو هم انجام می شود، بدون اینکه ردی از آن باقی بماند. در نتیجه فاصله چشم و ابرو هم افزایش می یابد که زیبایی بهتری را برای چشم ها ایجاد می کند.

همچنین جای بخیه هم در زیر پوست و برجستگی ها در قسمت انتهای برش و بخیه های زیرین مشخص نیست.

یکی از عوارض مربوط به بلفاروپلاستی با جراحی این است که اگر بافت اضافی پلک بیش از اندازه برداشته شود، احتمال کوتاه شدن پلک و خشکی چشم به دنبال باز ماندن پلک در حین خواب و استراحت وجود دارد. اما با این روش می توان لایه بسیار کمتری را برداشت تا دیگر مشکل باز ماندن پلک بعد از بلفاروپلاستی اتفاق نیافتد.

مراقبت های پس از بلفاروپلاستی بدون جراحی

مراقبت هایی که بعد از این روش داریم تقریبا مشابه نکاتی است که پس از جراحی باید مورد توجه قرار گیرد:

 • به مدت ۴۸ ساعت محل جراحی نباید شستشو داده شود.
 • از آنتی بیوتیک ها مطابق با دستور پزشک استفاده کنید.
 • در صورت تایید پزشک می توانید از کرم های مخصوص ترمیم کننده استفاده نمایید.
 • در صورت احساس سوزش با خنک کردن بافت میتوانید آن را برطرف نمایید. به این منظور می توانید از کمپرس های یخ استفاده کنید.

دوره نقاهت بلفاروپلاستی بدون جراحی

دوره نقاهت بعد از انجام بلفاروپلاستی بدون جراحی با امواج پلاسما و پلکسر، حدود ۲ هفته است. پس از آن تورم ها تقریبا به صفر رسیده و کاهش پیدا می کند. طبیعتا در روزهای اول تورم ها بیشتر است و به مرور، در طی روز کاهش می یابد.

کاندیدای مناسب برای این روش ها

این روش برای افرادی بیشتر توصیه مناسب است که افتادگی پلک شدیدی ندارند. در شرایط حاد و جدی تر که افتادگی پلک شدید است، از روش جراحی که امکان اعمال تغییرات بیشتری را فراهم می کند، استفاده می شود.

همچنین در افرادی با سنین پایین تر که نیاز به جراحی ندارند اما از نظر زیبایی نیز برداشتن پلک برای آن ها ضروری است، این روش به راحتی قابل انجام است و حتی گاهی می تواند جایگزین جراحی بلفاروپلاستی را بگیرد.

ماندگاری بلفاروپلاستی بدون جراحی

با توجه به اینکه بدون جراحی، بلفاروپلاستی انجام می شود، می توان گفت نتیجه ای دائمی ندارد. تقریبا ماندگاری این روش حدود ۶۰ الی ۷۰ درصد مشابه روش جراحی است که درصد قابل توجهی هم است.

هزینه بلفاروپلاستی با پلاسما

به طور کلی تعیین هزینه برای اقدامات زیبایی مختلف، تا زمانی که به صورت حضوری مراجعه نکنید، امکانپذیر نیست. زیرا پزشک باید شما را معاینه کند و بسته به مشخصات شما هزینه نهایی را تعیین کند. اما این عوامل شامل چه مواردی می شود؟

 • شرایط سنی
 • میزان افتادگی پلک
 • نوع پوست
 • میزان تغییراتی که باید اعمال شود.

بنابراین ممکن است هزینه بلفاروپلاستی بدون عمل برای افراد مختلف، یکسان نباشد.

در آخر

بلفاروپلاستی بدون جراحی در شرایط خاص و برای برخی افراد مناسب است. بنابراین در صورتی که دچار افتادگی شدید هستید، این روش برای شما مناسب نیست. بلفاروپلاستی با روش پلاسما روشی ساده و بدون عارضه است اما به شرطی که توسط یک دکتر پوست و موی خوب و با تجربه در این زمینه انجام شود.

دکتر سوسن احمدی

دکتر سوسن احمدی

پوست، مو و زیبایی
دارای دکترای حرفه ای پزشکی بوده و به عنوان یکی از بهترین متخصصین زیبایی پوست و مو در ایران و شهر تهران مشغول فعالیت هستند.
ایشان دوره تخصصی زیبایی صورت را در دانشگاه UCT سپری کرده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 + 10 =