اگزما

بیماری اگزما | علل آن + راه های پیشگیری

آنچه می خوانید...

اگزما یک بیماری التهابی مزمن پوستی است که با خشکی پوست، لکه های قرمز و خارش شدید مشخص می شود. این تکه های اگزما ممکن است ترشح کنند، پوسته پوسته یا سفت شوند. علائم می تواند از خفیف تا شدید متغیر باشد و این وضعیت می تواند بر کیفیت زندگی تأثیر منفی بگذارد. اگزما می تواند در هر نقطه ای از پوست رخ دهد و معمولاً در خم کننده ها (خم شدن بازوها و پشت زانوها) دیده می شود. انواع مختلفی از اگزما وجود دارد که شایع ترین آنها درماتیت آتوپیک است. آتوپی به تمایل ارثی به اگزما، آسم و رینیت آلرژیک (تب یونجه) اشاره دارد. افراد مبتلا به اگزما ممکن است از یکی از بیماری های آتوپیک دیگر رنج ببرند.

علل آن چیست؟

عوامل ژنتیکی، ایمونولوژیکی و محیطی وجود دارند که در بروز اگزما نقش دارند. اگزما می تواند بیاید و برود و در سراسر بدن حرکت کند، درست زمانی که یک لکه از بین می رود، ممکن است لکه دیگری ایجاد شود. این ماهیت مزمن بیماری است. هنگامی که پوست دوباره به التهاب باز می گردد، بیماری شعله ور می شود. برخلاف تصور رایج، غذاها یا آلرژی های غذایی باعث اگزما نمی شوند، حتی اگر یک غذای خاص ممکن است در شعله ور شدن حاد اگزما نقش داشته باشد.

شعله ور شدن و محرک های اگزما

شعله ور شدن می تواند توسط عوامل محیطی یا “محرک ها” مانند صابون های خاص، پارچه های لباس، دئودورانت ها، الیاف فرش، گرد و غبار و غیره ایجاد شود.با این حال، گاهی اوقات شعله ور شدن رخ می دهد، بدون اینکه محرکی قابل تشخیص باشد. گرمای بیش از حد، تعریق بیش از حد، رطوبت کم، برخی غذاها و استرس نیز می‌تواند در تشدید عود کمک کند. هنگامی که پوست توسط هر یک از این مواد تحریک کننده تحریک می شود، خارش می کند و باعث می شود که فرد مبتلا ناحیه آسیب دیده را خراش دهد. خاراندن وضعیت را بدتر می کند و پوست ملتهب و قرمز می شود و خارش را تشدید می کند.

بیشتر بخوانید: راهنمای جامع انتخاب بهترین دکتر پوست و مو

پیدا کردن محرک های خود

به اطراف خود نگاه کنید و همه چیزهای ممکن در اطراف خود را که می تواند در شعله ور شدن شما نقش داشته باشد، یادداشت کنید. به عنوان مثال، آیا با پوشیدن پلیور خاصی دچار تشدید یا بدتر شدن اگزمای خود می شوید؟ اگزمای شما در زمستان بدتر است؟ در روزهایی که خانه خود را تمیز می کنید خارش دارید؟ عطر پوست شما را تحریک می کند؟

جلوگیری از اگزما

عوامل کنترلی در محیط شما می تواند به به حداقل رساندن شعله ور شدن کمک کند. با به حداقل رساندن یا حذف محرک های خود، می توانید به کاهش تعداد شعله ورهای تجربه شده کمک کنید. یکی از بخش‌های ناامیدکننده اگزما این است که حتی زمانی که شما به سختی از محرک‌ها اجتناب می‌کنید و از پوست خود مراقبت می‌کنید، ممکن است شعله‌ور شدن آن همچنان رخ دهد. مرطوب نگه داشتن پوست اولین خط دفاعی شما در برابر اگزما است.

حساسیت غذایی و اگزما

برخی از غذاها می توانند باعث شعله ور شدن آن شوند، درست مانند سایر محرک های محیطی. این می تواند با خوردن غذای محرک یا تماس پوستی با غذا در حین آماده سازی یا در حین غذا خوردن (روی دست ها و اطراف دهان) رخ دهد. توجه به این نکته مهم است که آلرژی غذایی باعث اگزما نمی شود، اما غذاها می توانند باعث تشدید آن شوند. توصیه نمی‌شود رژیم‌های حذف غذا، خودداری از غذاها یا کل گروه‌های غذایی را برای مدت طولانی بدون مشورت با پزشک یا متخصص آلرژی‌تان انجام دهید تا تأیید شود که واقعاً به آن غذا حساسیت وجود دارد. اگر مشکوک به آلرژی به غذای خاصی هستید، باید با متخصص آلرژی خود مشورت کنید.

درمانی برای اگزما

اگزمای آتوپیک یک بیماری مزمن و عود کننده با “شعله ور شدن” (لکه های فعال یا جدید اگزما – که قرمز، پوسته پوسته یا برآمدگی به نظر می رسند) و بهبودی (زمانی که اگزما به اندازه فعال نیست) است. به نظر می رسد برخی از افراد همیشه مناطق فعالی دارند. هیچ درمان قطعی برای اگزما وجود ندارد، اگرچه بیماران می توانند به کنترل عالی دست یابند و کاملاً راحت زندگی کنند.

تاثیر اگزما بر کیفیت زندگی

وقتی یکی از اعضای خانواده به اگزما مبتلا می شود، تمام خانواده از آن رنج می برند. رژیم‌های درمانی مرطوب‌کننده و مراقبت از پوست، نظارت مداوم بر وضعیت، تغییر سبک زندگی در تلاش برای جلوگیری از محرک‌ها، و شب‌های بی‌خوابی می‌توانند کیفیت زندگی همه اعضای خانواده را به شدت تحت تاثیر قرار دهند.

عوارض

برخی از عوارض اگزما عبارتند از: عفونت های پوستی، اگزما هرپتیکوم، نورودرماتیت و عوارض چشمی.

  • عفونت های پوستی

خاراندنی که با اگزما همراه است می تواند پوست را بشکند و زخم های باز ایجاد کند و سپس عفونی شود. این می تواند باعث عفونت های خفیف یا جدی تر شود. در صورت وجود تورم، درد، پوسته پوسته شدن یا ترشح اگزما به پزشک مراجعه کنید.

  • اگزما هرپیتیکوم

پوستی که با ویروس هرپس سیمپلکس (ویروسی که باعث تبخال می شود) عفونی می شود اگزما هرپتیکوم نامیده می شود. علائم ممکن است شامل چرک دردناک یا تاول ها یا زخم های پر از مایع باشد که ممکن است با تب، خستگی و تورم غدد همراه باشد. درمان سریع بسیار مهم است، زیرا عفونت می تواند به چشم ها یا اندام های داخلی سرایت کند و مشکلات جدی ایجاد کند.

در مورد هر کسی که تبخال دارد باید احتیاط کرد. باید از بوسیدن و تماس پوست با پوست خودداری شود. در مورد نوزادان و کودکان، به ویژه آنهایی که اگزما و/یا نواحی باز روی پوستشان دارند، احتیاط بیشتری کنید. گاهی اوقات، در نوزادان و کودکان کوچک، تماس با ویروس هرپس سیمپلکس می تواند کشنده باشد. در صورت وجود نگرانی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

  • نورودرماتیت

خارش طولانی مدت و خاراندن پوست می تواند منجر به افزایش احساس خارش شود که احتمالاً می تواند منجر به نورودرماتیت (همچنین به عنوان لیکن سیمپلکس مزمن) شود. این نواحی از پوست که اغلب خراشیده می شوند از نظر ظاهری ضخیم و چرمی می شوند و لکه ها می توانند قرمز و تیره تر از بقیه قسمت های پوست باشند. خاراندن مداوم می تواند منجر به تغییرات دائمی در رنگ پوست شود. در صورت احساس خارش شدید یا تغییرات قابل توجه در پوست به پزشک مراجعه کنید.

  • عوارض چشمی

در موارد نادر، درماتیت آتوپیک شدید می تواند منجر به عوارض چشمی شود که به طور بالقوه می تواند باعث آسیب دائمی چشم شود. در صورت آبریزش چشم، التهاب اطراف چشم و ترشحات چشمی به پزشک مراجعه کنید.

دکتر سوسن احمدی

دکتر سوسن احمدی

پوست، مو و زیبایی
دارای دکترای حرفه ای پزشکی بوده و به عنوان یکی از بهترین متخصصین زیبایی پوست و مو در ایران و شهر تهران مشغول فعالیت هستند.
ایشان دوره تخصصی زیبایی صورت را در دانشگاه UCT سپری کرده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 + پنج =