آلوپسی

آلوپسی | انواع آلوپسی و راه های درمان

آنچه می خوانید...

آلوپسی یک اصطلاح پزشکی برای ریزش مو است که پوست را تا حدی یا کاملاً برهنه می کند. طاسی، یا آلوپسی آندروژنتیک، شایع ترین شکل آلوپسی است. عمدتاً مردان را تحت تأثیر قرار می دهد. ریزش مو یک پدیده طبیعی است که به شدت توسط وراثت تعیین می شود.

سایر اشکال آلوپسی می تواند یک مشکل سلامتی را نشان دهد یا مثلاً با مصرف دارو ایجاد شود. برخی از افراد برای تحریک رشد مجدد یا محدود کردن ریزش مو تصمیم می‌گیرند از درمان استفاده کنند. با این حال، توجه داشته باشید که نتیجه همیشه رضایت بخش نیست. کاشت مو می تواند آخرین راه حل باشد.

انواع آلوپسی

در اینجا اشکال اصلی آلوپسی و علل آن آورده شده است. اگرچه آلوپسی عمدتاً روی موها تأثیر می گذارد، اما می تواند در هر ناحیه پرمویی از بدن رخ دهد.

مقالات دیگر: بیماری پسوریازیس

طاسی یا آلوپسی آندروژنتیک


در مردان، طاسی با عقب رفتن تدریجی خط مو در بالای پیشانی مشخص می شود. گاهی اوقات، بیشتر در بالای سر رخ می دهد. طاسی می تواند از اواخر نوجوانی شروع شود. زنان کمتر از طاسی رنج می برند. در سن ۳۰ سالگی، ۲ تا ۵ درصد زنان و تقریباً ۴۰ درصد در سن ۷۰ سالگی را مبتلا می کند.

الگوی طاسی زنانه متفاوت به نظر می رسد: تمام موها از بالای سر کم و زیادتر می شوند. اگرچه اغلب گزارش شده است که ریزش مو از یائسگی به بعد افزایش می یابد، اما در مطالعات اپیدمیولوژیک انجام شده تاکنون این امر ثابت نشده است. مطالعات متعددی برای درک بهتر علل طاسی در حال انجام است. به نظر می رسد وراثت تأثیر عمده ای دارد.

در مردان، طاسی تحت تأثیر هورمون های جنسی مردانه (آندروژن ها) مانند تستوسترون است. تستوسترون چرخه زندگی مو را تسریع می کند. با گذشت زمان، این ها نازک تر و کوتاه تر می شوند. فولیکول های مو منقبض می شوند و سپس فعالیت خود را متوقف می کنند. همچنین به نظر می رسد که برخی از انواع مو بیشتر تحت تأثیر سطح تستوسترون هستند.

علل طاسی الگوی زنانه بسیار کمتر مورد مطالعه قرار گرفته است. زنان نیز آندروژن تولید می کنند، اما در مقادیر بسیار کم. در برخی از زنان، طاسی ممکن است با سطح بالاتر از حد متوسط ​​آندروژن مرتبط باشد، اما علت اصلی آن وراثت است (سابقه طاسی در مادر، خواهر…).

آلوپسی سیکاتریسیال


آلوپسی می تواند در اثر آسیب دائمی پوست سر به دلیل بیماری یا عفونت پوست (لوپوس، پسوریازیس، لیکن پلان و غیره) ایجاد شود. واکنش های التهابی که در پوست رخ می دهد می تواند فولیکول های مو را از بین ببرد. کرم حلقوی، عفونت قارچی پوست سر، شایع ترین علت آلوپسی در کودکان است. با این حال، در آنها، رشد مجدد در بیشتر موارد وجود دارد.

آلوپسی آره آتا


آلوپسی آره آتا یا آلوپسی آره آتا یک بیماری خودایمنی است. با ریزش کامل مو یا موهای بدن در نواحی کوچک پوست تشخیص داده می شود. گاهی اوقات رشد مجدد وجود دارد، اما عود آن همیشه ماه ها یا سال ها بعد امکان پذیر است. آلوپسی آره آتا (ریزش تمام موهای بدن) بسیار نادر است. برای کسب اطلاعات بیشتر، به برگه آلوپسی آرئاتا ما مراجعه کنید.

تلوژن افلوویوم


ریزش موی ناگهانی و موقت به دنبال شوک فیزیکی یا روحی، بارداری، جراحی، کاهش وزن قابل توجه، تب بالا و غیره است. تا ۳۰ درصد موها زودتر از موعد وارد فاز استراحت شده و سپس می ریزند. پس از پایان استرس، فولیکول های مو به فاز فعال باز می گردند. با این حال، این ممکن است چند ماه طول بکشد.

آلوپسی مادرزادی


گمان می رود جهش در ژن P2RY5 مسئول یکی از این اشکال ارثی به نام هیپوتریکوزیس سیمپلکس است که در دوران کودکی در هر دو جنس شروع می شود. این ژن در تشکیل گیرنده ای که در رشد مو نقش دارد، شرکت می کند.

علائم آلوپسی

ریزش مو که از شقیقه‌ها یا تاج (راس) شروع می‌شود و در بیشتر قسمت‌های پوست سر با موهای کوچک‌شده امتداد می‌یابد، نوعی آلوپسی با الگوی مردانه است. نازک شدن مو در ناحیه فرونتال یا آهیانه نوعی آلوپسی الگوی زنانه است. در آلوپسی آندروژنتیک، پهنای قسمت مرکزی روی تاج سر بیشتر از ناحیه اکسیپیتال است.

ریزش مو که ۲ تا ۴ هفته پس از شیمی درمانی یا رادیوتراپی (آناژن افلوویوم) رخ می دهد معمولاً می تواند به این دلایل نسبت داده شود. ریزش مو که ۳ تا ۴ ماه پس از استرس قابل توجه (بارداری، بیماری تب شدید، جراحی، دارو، استرس روانی) رخ می دهد، تشخیص تلوژن افلوویوم را پیشنهاد می کند.

علائم دیگر تشخیص های خاصی را نشان می دهد.

چگونه از آلوپسی جلوگیری کنیم؟

در اینجا چند نکته برای پیشگیری از آلوپسی آورده شده است – البته باید توجه داشت که آلوپسی آندروژنیک ارثی است و شامل این موارد نمی شود:

  • از استفاده سشوار خیلی گرم و خیلی نزدیک به سر خودداری کنید. همچنین از اتو مو و فر کننده مو همچنین از رنگ مو خودداری کنید.
  • رژیم غذایی غنی از آهن، مس، سیلیکون، اسیدهای چرب ضروری، روی و ویتامین های گروه B: زرده تخم مرغ، فندق، موز، کیوی، غلات کامل…
  • از یک شامپوی ملایم با pH خنثی استفاده کنید. از شامپوی خشک خودداری کنید.
  • مکمل های غذایی را انتخاب کنید که از موها محافظت کرده و رشد آنها را تقویت می کند (سیستین، آرژنین، ویتامین های B و …).

درمان آلوپسی

درمان آلوپسی با توجه به نوع آن شامل موارد زیر است:

  • داروها (از جمله تعدیل کننده های هورمونی)
  • لیزر درمانی با نور
  • عمل جراحی

دکتر سوسن احمدی

دکتر سوسن احمدی

پوست، مو و زیبایی
دارای دکترای حرفه ای پزشکی بوده و به عنوان یکی از بهترین متخصصین زیبایی پوست و مو در ایران و شهر تهران مشغول فعالیت هستند.
ایشان دوره تخصصی زیبایی صورت را در دانشگاه UCT سپری کرده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − 15 =